Wycieczka uczniów j. kaszubskiego

13 i 20 marca odbyły się dwie wycieczki uczniów języka kaszubskiego – najpierw wyjechały grupy starsze, a później grupy młodsze. Kierunek ten sam – Bytów i Płotowo. Pierwszym punktem wycieczki był zamek krzyżacki w Bytowie oraz mieszczące się tam Muzeum Zachodniokaszubskie. Uczniowie zwiedzali razem z panią przewodnik, dzięki której poznali historię Bytowa i ziemi bytowskiej, codzienność zakonu krzyżackiego, czy wiadomości o kulturze kaszubskiej. Wspólnie obeszliśmy różne zakątki zamku (kręte, wąskie i momentami strome schody wywoływały dreszczyk emocji) i oglądaliśmy wystawy o różnorodnej tematyce – historycznej, czy etnograficznej. Podziwialiśmy szczególnie wystawę kaszubskiego rękodzieła (w tym prace p. Włodzimierza Ostoi-Lniskiego z Czerska) oraz wystawę poświęconą Józefowi Chełmowskiemu z Brus-Jagli.

W zamku był czas na zakup pamiątek, więc wyszliśmy obładowani kaszubskimi kredkami i gadżetami, bytowskimi magnesami, mieczami krzyżackimi czy łukami. Różnorodność pamiątek wzbudziła niemałą radość u uczniów.

Kolejnym punktem programu był spacer do Restauracji „Młyn” po „Kuchennych rewolucjach” p. Magdy Gessler. Nasi uczniowie uczyli się zasad zachowania w restauracji i trzeba przyznać, że zdali egzamin. Jedzenie było przepyszne, ale ilość na talerzach pokonała co niektórych. Na koniec właścicielka „Młyna” poczęstowała uczniów lizakami.

Następnie pojechaliśmy do Płotowa, gdzie w Zagrodzie Styp-Rekowskich czekały na nas zajęcia o tematyce wielkanocnej. Pani Basia, która prowadziła warsztaty, rozmawiała z uczniami o zwyczajach związanych z Wielkanocą. Grupa starsza na swojej wycieczce wykonywała dekoracyjne jajka zdobione specjalną metodą filcowania, a grupa młodsza przygotowywała palmy wielkanocne. Oczywiście, zarówno jajka, jak i palmy wróciły z uczniami do domów. W Zagrodzie czekała na nas jeszcze słodka niespodzianka – babeczki!

Kolejne wycieczki uczniów języka kaszubskiego są już w planach. Przecież różnorodność i piękno Kaszub są tak wielkie, że można zwiedzać i podziwiać nie tylko przez rok szkolny, ale przez całe życie!

A. Dzięcielska-Jasnoch

Wycieczka uczniów języka kaszubskiego - 13 i 20.03.2024

Ułatwienia dostępu