Wycieczka uczniów j. kaszubskiego

17 kwietnia był dniem wycieczki młodszych uczniów języka kaszubskiego. Tym razem udaliśmy się do Chojnic, stolicy naszego powiatu – Bramy Kaszub. Zwiedziliśmy Muzeum Historyczno-Etnograficzne, gdzie pani przewodnik opowiadała nam o dziejach południowych Kaszub i ciekawostkach kulturowych. Uczniom szczególnie spodobała się wystawa poświęcona haftom kaszubskim i jeździectwu. Mieliśmy szczęście podziwiać rzeźby i malowidła wykonane przez naszego czerskiego artystę – p. Włodzimierza Ostoi-Lniskiego. Obowiązkowo zrobiliśmy sobie zdjęcia przy tzw. chojnickim turze i dowiedzieliśmy się, jakim zwierzęciem był tur – symbol Chojnic.

Po muzeum przyszedł czas na pyszny obiad w jednej z chojnickich restauracji, a następnie pojechaliśmy do Sokola (powiat człuchowski) na warsztaty garncarskie. Pod okiem profesjonalistów spróbowaliśmy swoich sił na kole garncarskim – wyszły nam prawdziwe cudeńka! Wazony, puchary, miski… Oprócz tego mogliśmy lepić z gliny, by lepiej poznać właściwości i możliwości tego podstawowego surowca do wyrobu ceramiki.

Południowo-zachodnie Kaszuby są miejscem przepięknym. I dziś wprawiły nas w zachwyt. Gdy do zachwytu dołożymy pełny brzuch i kreatywne warsztaty to wychodzi nam przepis na bardzo dobrą wycieczkę!

A. Dzięcielska-Jasnoch

Wycieczka uczniów j. kaszubskiego - 17.04.2024

Ułatwienia dostępu