Turniej Maszyn Wodnych

26 października 2022 o godzinie 7:00 wyruszyliśmy na Eliminacje Regionalne “PGE Turnieju Maszyn Wodnych” do Wejherowa. Drużyna zgłoszona do turnieju to: Michał Gortatowski (kapitan) kl. 8e, Szymon Karliński kl. 8e i Dominik Babiński kl. 6c. Opiekunem zespołu był p. Kazimierz Kosecki. Z nami na ten sam turniej jechała także drużyna z LO Czersk.

Na miejscu byliśmy około 9:20. Turniej odbywał się w Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie. Po rejestracji i wstępnej weryfikacji maszyn przystąpiliśmy do turnieju. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych – szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Każdy zespół zgłaszał się do jednej z dwóch kategorii w swojej grupie wiekowej – moc (15 zgłoszonych drużyn) lub wydajność (7 zgłoszonych drużyn).

Kategoria moc polegała na podniesieniu ciężarka o masie 5kg w jak najkrótszym czasie, natomiast wydajność to zużycie jak najmniejszej ilości wody, aby ten sam ciężarek podnieść.

Nasza drużyna o nazwie ORŁY startowała w kategorii wydajność. Każdy zespół miał dwie próby i liczył się najlepszy wynik.

W czasie pomiędzy próbami każda drużyna miała możliwość poprawienia, ulepszenia swojej maszyny w warsztacie, który był dostępny w budynku obok.

Po pierwszej próbie zajmowaliśmy 2 miejsce. W czasie przerwy dokonaliśmy poprawy kierunku dyszy wylotowej i zwiększyliśmy średnicę szpuli na której nawijała się nić, która podnosiła ciężarek.

Po powrocie na sale turniejową zaczęły się emocje. Ponieważ drużyny startowały w kolejności od najgorszego rezultatu do najlepszego. Mieliśmy startować jako drużyna przedostatnia (bo mieliśmy 2 miejsce). Jednak niespodziewanie jedna z drużyn uzyskała wynik o 0,03 litra lepszy od naszego i w tym momencie mieliśmy już 3 miejsce. Gdy nadeszła nasza kolej okazało się, że nasze poprawki spowodowały lepszą wydajność i poprawiliśmy swój wynik o 0,32 litra co spowodowało, że wróciliśmy na II miejsce.

Emocji nie da się opisać. Trzeba tam być i to przeżyć 🙂

W nagrodę każdy uczestnik otrzymał dyplom i wiertarkę jak na inżyniera, konstruktora przystało. 🙂

Drużyna z LO w Czersku zajęła I miejsce w kategorii – wydajność.

Więcej informacji na stronie: https://pgeturniejmaszyn.pl/wodne/

Całej drużynie GRATULUJEMY!

Obejrzyjcie krótki filmik i zdjęcia jak to wyglądało.

Kazimierz Kosecki

Eliminacje Regionalne "PGE Turnieju Maszyn Wodnych" - 26.10.2022

Ułatwienia dostępu