Turniej Maszyn Wodnych – jesteśmy w finale

27 listopada 2023 roku o poranku uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Czersku, pełni zapału i determinacji, wyruszyli do Zespołu Szkół Nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł” w Wejherowie. Tam odbywały się eliminacje regionalne PGE Turnieju Maszyn Wodnych, fascynującego wydarzenia organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną.

Turniej skupia się na konstruowaniu modeli maszyn, które przetwarzają energię potencjalną i kinetyczną wody na energię mechaniczną. Uczniowie, samodzielnie lub w zespołach, przygotowują turbiny wodne o maksymalnej średnicy 320 mm. Kreatywność jest kluczowa, gdyż uczestnicy mają swobodę w doborze materiałów konstrukcyjnych, kształtu łopatek, średnicy wylotowej dyszy, a także innych istotnych elementów.

Maszyny poddawane są rygorystycznym testom w dwóch kategoriach: „Moc” i „Wydajność”. W pierwszej z nich mierzy się czas podnoszenia ciężarka o masie 5 kg na wysokość 2 m, podczas gdy w kategorii „Wydajność” ocenia się ilość zużytej wody. Pomiar czasu wykonania zadania jest precyzyjny do 1 milisekundy, a ilość zużytej wody rejestrowana jest z dokładnością do 10 mililitrów.

Do Wejherowa przybyło 12 drużyn w kategorii “Wydajność” i 15 drużyn w kategorii “Moc”. Reprezentację Szkoły Podstawowej Nr 1 w Czersku stanowili utalentowani uczniowie klasy 7, Dominik Babiński i Olaf Długozima tworząc drużynę o nazwie “Orły”. Rywalizując w kategorii “Wydajność”, stanęli oni przed wyzwaniem udowodnienia, że ich maszyna potrafi efektywnie przetworzyć energię wody.

W pierwszej próbie osiągnęli wynik 4,24 litra. Nie zadowalając się jednak tym rezultatem, w przerwie między próbami dokonali istotnych modyfikacji. Zdecydowali się na zmianę szpuli, na którą nawijane było cięgno podnoszące ciężarek. Szpule te, wydrukowane na drukarce 3D, otrzymali dzięki wsparciu projektu Laboratoria Przyszłości. W drugiej próbie wynik poprawił się nieznacznie o 0,04 litra, ale to wystarczyło, by zdobyć zaszczytne I miejsce, pozostawiając konkurencję daleko z tyłu.

Należy podkreślić, że wiele maszyn nie zdołało nawet ukończyć konkurencji, co świadczy o wyjątkowości osiągnięcia uczniów z Czerska. Ich sukces zapewnił im miejsce w finale Turnieju Maszyn Wodnych, który odbędzie się 7 grudnia 2023 roku w Instytucie Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej.

Osoby zainteresowane tym pasjonującym wydarzeniem mogą znaleźć więcej informacji na oficjalnej stronie turnieju: https://pgeturniejmaszyn.pl/wodne/. Młodzi inżynierowie z Czerska udowodnili, że zaangażowanie i kreatywność potrafią przekształcić się w prawdziwe sukcesy na polu nauki i technologii.

Opiekun drużyny: Kazimierz Kosecki

Turniej Maszyn Wodnych, Wejherowo - 27.11.2023

Ułatwienia dostępu