Turniej Maszyn Wiatrowych

22 marca 2023r. odbyły się w Zespole Szkół Nr 2 w Wejherowie odbyły się eliminacje regionalne Turnieju Maszyn Wiatrowych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dwuosobowa o nazwie Orły. W skład zespołu wchodzili Michał Gortatowski (kapitan) z klasy 8e i Dominik Babiński z klasy 6c.
Zadaniem było stworzenie maszyny (wiatraka) ściśle według wymagań (wymiary, otwory do mocowania, sposób podłączenia urządzeń pomiarowych, itd.).

Następnie podczas turnieju maszyna montowana jest w tunelu (widoczny na zdjęciu i filmie). Do niej podłączane są z tyłu przyrządy pomiarowe a z przodu wytwarzany jest mocny strumień powietrza, który wywołuje jej ruch obrotowy. Przyrządy pomiarowe mają za zadanie mierzyć kilka parametrów na podstawie których można określić między innymi: prędkość obrotową maszyny, jej moc oraz moment obrotowy. Za każdy mierzony parametr otrzymywało się maksymalnie 100 punktów. Na podstawie sumy tych punktów tworzyła się lista rankingowa maszyn.

Każda maszyna podchodziła do pomiarów dwukrotnie. W czasie pomiędzy pomiarami każda drużyna miała czas na modernizację swojego urządzenia w szkolnym warsztacie.

Niestety w tym turnieju nasza maszyna nie zachwyciła i zajęliśmy 19 miejsce na 32 startujące drużyny. Jednak był to nasz debiut w tej kategorii i wyciągnęliśmy wnioski na temat budowy maszyn. Wiemy czego brakowało w naszej konstrukcji, co było źle zrobione nad czym należy popracować. 🙂

Najważniejsze, że turniej rozwija wiele kompetencji, umiejętności czytania dokumentacji technicznej, konstrukcyjne, wyobraźnię a także pozwala zrozumieć zjawiska i prawa fizyczne.

Gratulujemy konstruktorom i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach.

Kazimierz Kosecki

Turniej Maszyn Wiatrowych - 22.03.2023

Ułatwienia dostępu