Tam gdzie kozy kują

Koziołek Matołek to bohater komiksu napisanego przez Kornela Makuszyńskiego, a zilustrowanego przez Mariana Walentynowicza. Bajka ta ukazała się w 1932 roku. Koziołek podróżował po całym świecie w poszukiwaniu Pacanowa, w którym podobno podkuwa się kozy.

Pacanów istnieje naprawdę. Nie podkuwa się w nim kóz, ale pamiątkową podkowę na pewno można wykuć.

W Pacanowie znajduje się niezwykłe miejsce dla dzieci (tych małych i dużych). To Europejskie Centrum Bajki (ECB), którego mam zaszczyt być ambasadorem.

Pacanów każdy musi odwiedzić przynajmniej raz w życiu i zobaczyć na własne oczy budynek, który przypomina babki z piasku.

Po bajkowym świecie oprowadzają wyjątkowe przewodniczki, m. in. Królewna Śnieżka. Zapraszają na przejażdżkę magicznym pociągiem do krainy bajek i baśni z całego świata (np. ukrytych w szklanych kulach) oraz do harców na wielkim placu zabaw wokół muzeum.

Zawsze, 2 czerwca odbywa się tu wielki bal u Koziołka Matołka. W tym roku Koziołek świętował 91. urodziny. Jako Adaś Niezgódka (obowiązywało przebranie) uczestniczyłem w bajkowym korowodzie oraz uroczystej gali.

W imieniu wszystkich dzieci z Polski złożyłem wraz z Dziecięcą Radą Programową życzenia jubilatowi. Skosztowałem pysznego tortu, obejrzałem spektakle uliczne, wziąłem udział w warsztatach oraz zaprzyjaźniłem się z Tytusem.

Z pewnością ECB w Pacanowie to miejsce, które pomaga uwierzyć, że “wszystko na co patrzysz, może stać się bajką, ze wszystkiego czego się dotkniesz, możesz wydobyć historię”.

Warto odwiedzić ECB! Wszystkie drogi prowadzą do Pacanowa!

Serdecznie zapraszam!

Jeremiasz Gajewski

Wiceprzewodniczący Dziecięcej Rady Programowej ECB w Pacanowie,
uczeń SP1 w Czersku (woj. pomorskie)

Tam gdzie kozy kują w Pacanowie - 2.06.2024

Ułatwienia dostępu