III Dzień Tańca w Jedynce

To już stało się tradycją. Pod koniec kwietnia, z racji przypadającego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca, odbywa się w naszej szkole Dzień Tańca – Dzéń Tuńca. Organizatorem wydarzenia jest Szkolne Koło Regionalne „Kaszëbi z Jedinczi”. W minioną środę (24 kwietnia) zaplanowane były różne atrakcje dla uczniów. Klasy 0-III otrzymały filmik instruktażowy z tańcem kaszubskim „kowal” – odwiedzając poszczególne klasy trzeba było przyznać, że dzieci nie tylko spisały się na medal jeśli chodzi o taniec, ale również śpiew pięknie wybrzmiał we wielu oddziałach. Odwiedził nas Zespół „Ziemia Czerska”, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Czersku. Instruktorka zespołu – p. Małgorzata Nowak przygotowała dla młodszych uczniów pokaz wybranych tańców kaszubskich. Pokaz odbył się na dużej sali gimnastycznej, więc było miejsce na wspólny taniec. Najdłuższa przerwa – tradycyjnie stała się w tym dniu taneczną. Uczennice ze Szkolnego Koła Regionalnego zaprezentowały i zachęciły do wspólnego tańca zarówno młodszych, jak i starszych uczniów. Tańczyliśmy wyćwiczonego „kowala”, a także nasz układ do dwóch współczesnych utworów kaszubskich –  „Banowi frantówczi” (Fucus) i „Czekô bana” (Kaszubska Influencerka – Karolina Stankowska). Aby chciało się tańczyć, od rana czekało na wszystkich zainteresowanych (a tych nie brakowało wśród uczniów i pracowników!) stoisko ze swojskimi ciastami, chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz cukierkami.

W przyszłym roku zatańczymy ponownie. Będzie się działo! Przecież taniec to zdrowie i radość, a ruchu i uśmiechu nie brakowało w naszej szkole w Dzień Tańca!

Serdecznie dziękuję za współpracę wszystkim pracownikom szkoły – szczególnie Dyrekcji i wychowawcom klas 0-III, p. Piotrowi Gliszczyńskiemu za nagłośnienie, nauczycielom wychowania fizycznego za udostępnienie sali gimnastycznej, uczniom – za udział, p. Małgorzacie Nowak z podopiecznymi GCK za przygotowanie pokazu zespołu oraz moim wspaniałym uczniom Szkolnego Koła Regionalnego za organizację tego wydarzenia.

A. Dzięcielska-Jasnoch

III Dzień Tańca w Jedynce - 24.04.2024

Ułatwienia dostępu