Dzień Ziemi w klasach 2

ŻYJ Z PRZYRODĄ W ZGODZIE,

czyli Dzień Ziemi w klasach drugich

Zgodnie z kalendarzem imprez szkolnych klas I-III, w kwietniu 2024r. uczniowie najmłodszych klas rozpoczęli przygotowania do obchodów DNIA ZIEMI. Na poziomie klas drugich aktywnością wykazały się następujące klasy:

IIA – wychowawczyni p. Lidia Pozorska; współpraca Bernadeta Rostankowska;
IIB – wychowawczyni p. Ewa Rutkowska;
IIC – wychowawczyni p. Kamila Linda oraz n-l wspomagający p. Kamila Lewandowska-Gilla;
IID – wychowawczyni p. Monika Łobocka;

oraz gościnnie: IA – wychowawczyni p. Karolina Makowska oraz praktykantka p. Agnieszka Peplinska;

Projekt edukacyjny “ŻYJ Z PRZYRODĄ W ZGODZIE” obejmował różnorodne zadania, które realizowano w trakcie zabaw edukacyjnych. Tematyka ekologiczna (przyrodnicza lub zdrowotna) zawarta była w przygotowanych i prezentowanych przez dziecięce grupy zadaniowe okrzykach, piosenkach, planszowych grach podłogowych oraz układankach i kolorowankach tematycznych. Zaangażowanie dzieci oraz tworzenie prac w zespołach zadaniowych dało drugoklasistom  możliwość przeżywania i doświadczania nowych wrażeń, sygnalizowania problemów ekologicznych, dzielenia się spostrzeżeniami, wskazywania ciekawych rozwiązań.

Zabawa edukacyjna to naturalna, dziecięca forma poznawania otaczającej rzeczywistości. Poprzez zabawę przekazano dzieciom informacje o ochronie przed promieniami UV, zachęcano do aktywności fizycznej i poznawania świata wszystkimi zmysłami. Zasygnalizowane dzieciom działania proekologiczne z pewnością przyczynią się do podniesienia poziomu świadomości, że Ziemia jest naszym domem i trzeba dbać o naszą planetę.

Realizacja zadań ujętych w projekcie edukacyjnym “Żyj z przyrodą w zgodzie” była możliwa dzięki współpracy z biblioteką szkolną i p. Patrycjuszem Muchowskim. Pan Patrycjusz zawsze podpowiada dzieciom, które książki zawierają ciekawostki dotyczące Kosmosu, Ziemi, świata roślin i zwierząt.

Natomiast p. Agnieszka Wróblewska zachęcała małych ekologów do doskonalenia procesów związanych z integracją sensoryczną. Przygotowana przez panią Agnieszkę “ścieżka spacerowa” zachęcała do poznawania różnych struktur za pomocą dotyku, przyjmowania odpowiednich pozycji ciała, pokonywania przeszkód.

Realizacja projektu “Żyj z przyrodą w zgodzie” stwarzała okazje, aby wdrażać dzieci do różnych aktywności, samodzielności oraz pracy grupowej i zespołowej. W celu przekazania najistotniejszych treści i kształtowania świadomości ekologicznej wykorzystano prezentacje multimedialne “Ziemia – nasza planeta” oraz “Dzień Ziemi …ucz się i baw razem z nami ekologami”.

Podczas obchodów Dnia Ziemi w dniu 22 kwietnia 2024r. nie zabrakło też działań dla małych ogrodników – w każdej klasie założono kącik przyrodniczy i będą prowadzone obserwacje przyrodnicze.

Zakończenie zabaw ekologicznych we wszystkich grupach zadaniowych kończyło się wykonaniem pamiątkowych zdjęć. Największą popularnością wśród dzieci cieszyła się “Eko-budka”. Relacja fotograficzna z realizacji projektu “Żyj z przyrodą w zgodzie” wskazuje, że nauka przez zabawę jest przyjemna i wzbudza wiele pozytywnych emocji.

Opracowanie i realizacja projektu: Lidia Pozorska i Karolina Makowska

Dzień Ziemi w klasach drugich - 22.04.2024

Ułatwienia dostępu