Dzień Niepełnosprawności

Dzień Niepełnosprawności z wizytą w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Czersku.

Na początku grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawności. W związku z tym 4.12 uczniowie VIII klasy naszej placówki wybrali się do Warsztatów Terapii Zajęciowej. Wprowadzeni przez panią kierownik Renatę Breszka poznali pracownie, w których wraz z podopiecznymi mogli poznać tajniki rękodzieła i kształtowali umiejętności techniczne w pracowni stolarskiej oraz plastycznej. Wspólnie z podopiecznymi wykonywali rękodzieła świąteczne. W pracowni gospodarstwa domowego uczestnicy placówki wraz z naszymi uczniami przygotowali poczęstunek – przepyszne gofry. Zjedzenie wspólnie przygotowanego posiłku było świetną okazją do integracji i przełamania u naszych uczniów własnych barier w kontaktach z osobami z niepełnosprawnościami.

Spotkanie było emocjonującym wydarzeniem pokazującym naszym uczniom, że pomimo ograniczeń osoby niepełnosprawne odznaczają się zdolnościami w różnych sferach, a każdy ma prawo do szacunku i tolerancji. Na koniec uczniowie podarowali opiekunom warsztatów drobny upominek w ramach podziękowań za ciepłe przyjęcie i miło spędzony wspólny czas.

Kolejnym akcentem tego dnia były warsztaty przeprowadzone przez panią logopedę Wiolettę Jabłońską, panią pedagog Luizę Bieszke – Wolf, panią psycholog Laurę Breszka i panią terapeutę integracji sensorycznej i fizjoterapeutę Agnieszkę Wróblewską. Zajęcia dotyczyły tematyki niepełnosprawności ruchowej, intelektualnej, funkcjonowania osób ze spectrum. Dzieci miały okazję wcielić się w osoby z dysfunkcjami narządu wzroku czy słuchu, poznały czym jest tolerancja, jak możemy wspierać osoby z ograniczeniami. Tworząc sieć podobieństw i różnic mogły uświadomić sobie, że jesteśmy bardzo różni od siebie, ale każdy z nas ma prawo do szczęścia, akceptacji i szacunku. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do organizacji tego wydarzenia.

Agnieszka Wróblewska

Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawności - 04.12.2023

Ułatwienia dostępu