Tydzień Językowy

W dniach 14-18 marca 2022 obchodziliśmy w szkole Tydzień Językowy. Projekt miał na celu pogłębianie znajomości nauczanych w „Jedynce” języków oraz poszerzanie wiedzy o regionach i krajach ich rodzimych użytkowników. Panie anglistki, germanistki i kaszubistka przeprowadziły we wszystkich klasach interesujące zajęcia o tematyce kulturowej. Na lekcjach języka angielskiego skupiono się zwłaszcza na Irlandii oraz tradycjach związanych z Dniem Świętego Patryka. Uczniowie drugiego etapu edukacyjnego mieli okazję zapoznać się z ciekawymi prezentacjami z tego zakresu, rozwiązywać interesujące zadania zarówno w formie pisemnej, jak i multimedialnej, wziąć udział w zabawach językowych, wykonać twórcze prace plastyczne, a nawet pośpiewać piosenki o patronie Irlandii. W czwartek 17 marca nastąpiło zwieńczenie przygotowań do wspomnianego Dnia Świętego Patryka. Na szkolnych holach można było podziwiać wystawę prac plastycznych przedstawiających symbole irlandzkie, m.in. charakterystycznego skrzata zwanego w Irlandii Leprechaun. Uczniowie mieli okazję na chwilę się w niego wcielić za pomocą standu tekturowego przeznaczonego do robienia zdjęć. Ponadto członkowie naszej szkolnej społeczności (również nauczyciele) ubrali się w barwy irlandzkie. Nierzadko przyozdabiano strój ciekawymi rekwizytami, nawiązującymi do święta. Sporo frajdy sprawił uczniom quiz o Irlandii. W zamian za prawidłową odpowiedź otrzymywali oni w nagrodę czekoladową monetę. Największym jednak hitem okazało się stoisko z ciastami, które rozeszły się w oka mgnieniu .

Tydzień Językowy to także czas na promowanie tematyki kaszubskiej w szkole. W piątek szkoła brała udział w akcji „Szkolny Dzień Jedności Kaszubów” i ubraliśmy się w kolory kaszubskiej flagi (czarny i żółty), by podkreślić przynależność do regionu. Członkowie Szkolnego Koła Regionalnego „Kaszëbi z Jedinczi” chodzili po klasach z kaszubską flagą i robili zdjęcia uczniom ubranym na czarno i żółto. Również w piątek nastąpiło ogłoszenie wyników Szkolnego Konkursu Plastycznego „Najpiękniejsze miejsce na Kaszubach” oraz wręczenie dyplomów i nagród. Nagrodzone prace zostały zaprezentowane na wystawie na I piętrze wraz z pracami wykonanymi na konkurs na „Najpiękniejszy kraj związkowy Niemiec”. Na panelu informacyjnym ukazała się prezentacja przybliżająca tematykę Dnia Jedności Kaszubów – prezentację wzbogaciły zdjęcia i wypowiedzi członków Szkolnego Koła Regionalnego.

Podsumowując, miniony tydzień obfitował w atrakcje. Całość działań przybliżyła uczniom kulturę regionów i krajów nauczanych w „Jedynce” języków w sposób nietuzinkowy oraz z dużą dozą poczucia humoru. Dziękujemy szkolnej społeczności za okazany entuzjazm i zaangażowanie w realizację projektu.

NAUCZYCIELE JĘZYKÓW OBCYCH ORAZ JĘZYKA REGIONALNEGO

Tydzień Językowy - 14-18.03.2022

Ułatwienia dostępu