Sukcesy na Wielewskim Turnieju Gawędziarzy

W miniony weekend (3-4 sierpnia) odbył się w Wielu 47. Wielewski Turniej Gawędziarzy, w którym wzięły udział uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku razem ze swoją nauczycielką Aleksandrą Dzięcielską-Jasnoch. Wszystkie trzy czerszczanki stanęły na podium.

W kategorii im. Józefa Brzezińskiego (uczestnicy do lat 15):

– Aleksandra Fierek zajęła I miejsce z gawędą „W miono starka, wùja, cotczi, a nôlepi swòje włôsné” (autor: Olga Kuklińska),

– Laura Brzezinska zajęła II miejsce z gawędą „Aniele Stróżu” (autor: Stanisław Gostomczyk).

W kategorii im. Hieronima Derdowskiego (dorośli uczestnicy z Kaszub, którzy prezentują autorskie gawędy) Aleksandra Dzięcielska-Jasnoch z gawędą „Swiat wedle białczi” otrzymała Grand Prix, czyli Nagrodę Główną Turnieju.

Aleksandra Fierek (zajęła już w tym roku I miejsce na Konkursie Gawędziarskim w Lipnicy) i Laura Brzezinska debiutowały na wielewskiej scenie, ich opiekunka Aleksandra Dzięcielska-Jasnoch jest wielokrotną laureatką konkursów gawędziarskich w Lipnicy i Wielu.

Szczególne podziękowania kierujemy do Gminnego Centrum Kultury w Czersku za udostępnienie strojów uczennicom naszej szkoły.

SP 1 Czersk

Turniej Gawędziarzy - Wiele 3-4.08.2024