Dzień Mleka w kl. 1-3

Od wielu lat Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku uczestniczy w ogólnopolskim programie “Szklanka mleka w szkole”. Podsumowanie działań tego programu w klasach 1-3 to DZIEŃ MLEKA, czyli projekt edukacyjny, który jest formą zorganizowanej pracy uczniów wokół tematu “Mleko i jego przetwory”.

Projekt edukacyjny to metoda nauczania kształtująca wiele umiejętności oraz integrująca wiedzę z różnych dyscyplin i obszarów edukacyjnych. Projekt daje uczniom możliwość kształtowania samodzielności, wyzwala inicjatywę, doskonali umiejętność współpracy z innymi dziećmi.

Udział klas 1-3 w projekcie edukacyjnym z okazji DNIA MLEKA wpisuje się doskonale w program “Szklanka mleka w szkole”, a także niezwykle ważne dni nagłaśniane na całym świecie od 2001roku. Światowy Dzień Mleka (ang. World Milk Day) to święto z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), który przypada pod koniec maja, niekiedy na początku czerwca. Ustalono, że mleko jest globalną żywnością i chociażby z tego powodu zasługuje na szczególną uwagę.

Mleko to produkt najbardziej wszechstronny pod względem wartości odżywczych. Napój ten zawiera składniki zapewniające prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zachowania dobrego stanu zdrowia. Mleko posiada bardzo dużą zawartość wapnia, który jest niezwykle ważny podczas procesu wzrostu kości i zębów, więc niezbędny przede wszystkim dla dzieci.

Projekt edukacyjny “Mleko i jego przetwory” w Szkole Podstawowej nr 1 w Czersku i podsumowanie działań oraz wiedzy o mleku przypadał w tym roku szkolnym 20 maja 2024r. Poprzez zastosowane zabawy edukacyjne uczniowie klas 1-3 mieli okazję do poznania nowych smaków produktów pochodzenia mlecznego. Stworzono dzieciom szansę, aby mogły próbować produkty, których wcześniej nie zdecydowałyby się skosztować. Największą atrakcją okazała się nasza krówka “Balbinka”, która zagościła na szkolnym korytarzu. Najmłodsi mogli spróbować wydoić krowę i poczuć się jak prawdziwy gospodarz. Ponadto nauczycielki przygotowały mnóstwo innych atrakcji od kart pracy po daszki mleczarza. Nie zabrakło również wierszyków i piosenek o tematyce mlecznej.

W dniu 20 maja 2024r. uczniowie klas 1-3 wykazywali się aktywnością w różnych obszarach edukacyjnych, ponieważ praca metodą projektów daje możliwość wzajemnego przenikania treści programowych. Tak oto DZIEŃ MLEKA w klasach 1-3 w SP1 był też dniem wzmocnienia relacji wszystkich dzieci w zespole klasowym, integracji poziomu poszczególnych klas pierwszych, drugich i trzecich oraz rozwiązywania tematycznych problemów edukacyjnych w całej grupie wiekowej.

Podsumowanie dnia oraz zadanie kończące projekt edukacyjny to Quiz na temat mleka i jego przetworów.  Bardzo się cieszymy z ogromnej wiedzy naszych uczniów oraz ich świadomości na temat pozytywnego wpływu mleka na ich organizm. Klasy biorące udział w programie i realizujące zadania metodą projektów otrzymały certyfikat uczestnictwa w “Światowym Dniu Mleka”.

Wszystkim zespołom klasowym należą się szczególne podziękowania za udział w szkolnych obchodach DNIA MLEKA. Zaangażowanie nauczycielek, uczniów i ich rodziców przyczyniło się przeprowadzenia zajęć w ciekawej formie. W działaniach na temat “Mleko i jego przetwory” uczestniczyły następujące klasy z naszej szkoły:

 • Klasa 1a oraz wychowawczyni p. Karolina Makowska;
 • Klasa 1b oraz wychowawczyni p. Ewa Keister;
 • Klasa 1c oraz wychowawczyni p. Anna Skóra i p. Agnieszka Mądra;
 • Klasa 1d oraz wychowawczyni p. Ewa Bonkowska;
 • Klasa 2a oraz wychowawczyni p. Lidia Pozorska;
 • Klasa 2b oraz wychowawczyni p. Ewa Rutkowska;
 • Klasa 2c oraz wychowawczyni p. Kamila Linda i p. Kamila Lewandowska-Gilla;
 • Klasa 2d oraz wychowawczyni p. Monika Łobocka;
 • Klasa 3a oraz wychowawczyni p. Celina Kliczkowska i p. Wirginia Chuda;
 • Klasa 3b oraz wychowawczyni p. Janina Kulesza;
 • Klasa 3c oraz wychowawczyni p. Maria Adamczyk;

Opracowanie i koordynacja projektu “Mleko i jego przetwory”:
Lidia Pozorska, Monika Łobocka, Kamila Linda, Karolina Makowska

Dzień Mleka w kl. 1-3 - 20.05.2024

Ułatwienia dostępu