Dzień liczby pi

14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Liczby Pi.  Na lekcjach matematyki uczniowie dokonywali pomiarów obwodu koła i jego średnicy oraz dzielili otrzymane wyniki przez siebie.  Dokonywali pomiarów bardzo dokładnie ,  gdyż  otrzymywali wyniki  bardzo zbliżone do wartości 3,14. Dowiedzieli się, że w ten sposób wyznaczyli wartość  liczby Pi.  Zainteresowanie budziły   również z ciekawostki o liczbie Pi. Uczniowie dowiedzieli się kto jako pierwszy odkrył liczbę Pi, dlaczego nazywana jest Ludolfiną oraz kto odkrył najwięcej jej cyfr po przecinku. W dalszej części dnia uczniowie brali udział w konkursach  na “Mistrza Pamięci liczby Pi” . Jedna uczennica zapamiętała aż 136 cyfr po przecinku rozwinięcia liczby Pi ustanawiając rekord szkoły  w tej konkurencji. Klasy 4 wykonywały pracę   “ Miasto Pi  na niebie” odwzorowując rozwinięcie dziesiętne liczby Pi na kartce. Klasy 5 ,6 i 7 kroiły ciasto Pi  łącząc jej kolejne cyfry rozwinięcia  dziesiętnego tworząc barwne  i kolorowe prace.  Chętni wykonali piękne prace plastyczne pt. “Portret liczby Pi”. Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za zaangażowanie oraz  zapraszamy za rok. Odsyłamy do fotorelacji z tego dnia.

Dzień liczby pi - 14.03.2024

Ułatwienia dostępu