Finał Turnieju Maszyn Wodnych

7 grudnia 2023 roku był dniem pełnym emocji dla drużyny “Orły” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku. Zespół w składzie Dominik Babiński i Olaf Długozima pod opieką Kazimierza Koseckiego, wziął udział w finale PGE Turnieju Maszyn Wodnych na terenie Politechniki Warszawskiej.

W dniu poprzedzającym finał, czyli 6 grudnia po południu, “Orły” wyruszyły do stolicy, gotowe na wyjątkowe wyzwanie. Już wcześniej z sukcesem pokonali konkurencje i wygrali eliminacje regionalne, co sprawiło, że znaleźli się w gronie 20 najlepszych drużyn z całej Polski i Litwy. Zespół został serdecznie powitany na otwarciu turnieju przez organizatorów oraz władze uczelni na terenie Instytutu Techniki Cieplnej.

Rozpoczęcie turnieju było prawdziwym festiwalem wiedzy i innowacji. Kategoria “Moc” rozpoczęła zmagania, a “Orły” i inne drużyny z kategorii “Wydajność” miały okazję zwiedzić fascynujące zakamarki Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. Przewodnicy opowiedzieli o tajnikach konstrukcji samolotów, dronów i szybowców, a także przedstawili metody badań aerodynamicznych. Katedra automatyki i programowania zaprezentowała imponującego robota jeżdżącego. Po pełnym wrażeń zwiedzaniu wrócili na miejsce turnieju, gotowi na własne zmagania.

Drużyna “Orły” startowała w kategorii “Wydajność”, gdzie celem było podniesienie bloczka o masie 5 kg, zużywając jak najmniejszą ilość wody. Każda drużyna miała dwie próby, z możliwością wprowadzania zmian konstrukcyjnych po pierwszej. Pomimo silnej konkurencji, “Orły” nie osiągnęły zamierzonego super wyniku, ostatecznie plasując się na początku drugiej dziesiątki. Jednak doświadczenie zdobyte podczas turnieju oraz możliwość obserwacji najlepszych konstrukcji zainspiruje zespół do doskonalenia swojej maszyny i dążenia do lepszych wyników w kolejnym roku.

Po zakończeniu zmagania turniejowego, “Orły” odwiedziły Muzeum Techniki, współorganizatora wydarzenia, gdzie miały okazję jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę techniczną i naukową.

Wieczorem, po intensywnym dniu pełnym wyzwań i zwiedzania, drużyna wróciła do domu. Choć zmęczona, była pełna wrażeń i nowych doświadczeń, gotowa na nowe wyzwania.

Warto podkreślić, że cała przygoda “Orłów” była możliwa dzięki wsparciu Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku oraz Burmistrza Czerska, którzy sfinansowali udział zespołu w turnieju. Dzięki nim uczniowie mieli szansę uczestniczyć w unikalnym wydarzeniu, które z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci.

Jeszcze teraz, po powrocie do szkoły, zespół “Orły” zastanawia się nad nowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, które pozwolą im uzyskać jeszcze lepsze wyniki w przyszłorocznej edycji Turnieju Maszyn Wodnych. Sukces w turnieju to nie tylko zwycięstwo, lecz przede wszystkim nauka i inspiracja do dalszego rozwoju.

Kazimierz Kosecki

Finał Turnieju Maszyn Wodnych w Warszawie - 7.12.2023

Ułatwienia dostępu