Święto Szkoły

,,Janusz Korczak przyjacielem dzieci”

Janusz Korczak był lekarzem z wykształcenia, pisarzem z talentu, wychowawcą i pedagogiem z wyboru oraz powołania. Jego postawa życiowa, cechy charakteru, patriotyzm i poglądy społeczne były inspiracją do pracy wychowawczej na listopadowych lekcjach z wychowawcą. Natomiast organizowane konkursy, apel, warsztaty, zabawy, wystawa twórczości w bibliotece, gazetki i twórczość plastyczna pogłębiały wiedzę oraz szacunek dla jego wyjątkowej osobowości.

Święto Szkoły, które odbyło się 17 listopada 2023r. było dla społeczności szkolnej dniem patriotyzmu, działań, zabawy, integracji, rywalizacji, a przede wszystkim pełnym dziecięcej radości. Tego dnia uczniowie uczestniczyli w różnych ciekawych aktywnościach zorganizowanych przez nauczycieli i wychowawców naszej szkoły.

  • Uroczysty apel „Janusz Korczak – nasz autorytet” 

 Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru Szkoły i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie z klasy 7c i kilku uczniów z klasy 7b, natomiast nad całością czuwała p. B. Ringwelska. Artyści wprowadzili społeczność szkolną w nastrój, przypominając najważniejsze fakty z życia i twórczości naszego patrona. Podkreślili jego wyjątkowość oraz wielowymiarowość działań. Całość została wzbogacona prezentacją. Oczywiście nie mogło zabraknąć części muzycznej. Na podkreślenie zasługuje wzruszająca piosenka o Starym Doktorze w wykonaniu Wiktorii Ossowskiej i Natalii Rostankowskiej z klasy 7b. W drugiej części uroczystości odbył się quiz dotyczący wiedzy o Januszu Korczaku, który wzbudził wśród dzieci i młodzieży dość duże emocje. Była to super okazja, aby bliżej poznać swego Patrona Szkoły.  

 B. Ringwelska  

  • Kompas Janusza Korczaka – mam prawo i nie zawaham się go użyć

Czteroosobowe zespoły z klas V i VI wzięły udział w warsztatach i quizie dotyczącym praw dziecka wg Janusza Korczaka (organizator: Maria Gajewska i Ewelina Bąk) Każde dziecko powinno je znać  i odważnie z nich korzystać, bo poczucie wewnętrznej autonomii i nabytego w dzieciństwie szacunku do samego siebie jest warunkiem szczęśliwego człowieka. Nad przebiegiem warsztatów czuwał sam Janusz Korczak  – Rzecznik Praw Dziecka. Warsztaty uczestnicy podsumowali słowami:  „ Było poważnie (prawa dziecka to poważna sprawa), baśniowo (historia Siwy, w której obronie stanęli uczestnicy, zakończyła się happy endem a tylko w baśniach wyrządzone zło w pełni jest naprawione) lalkowo (obecności lalek: Janusza Korczaka i Aliaszki) i aktywnie (ciekawe wyzwania).

M. Gajewska

  • Nasz patron i jego twórczość

Klasa Vb pod opieką p. Katarzyny Thiede (nauczycielki plastyki) i p. Marii Gajewskiej (polonistka/wychowawczyni) z okazji Święta Szkoły przygotowała okolicznościową wystawę „Nasz patron i jego twórczość”. Uczniowie zapoznali się z twórczością Patrona i dokonali przekładu plastycznego. Powstały bardzo wyjątkowe ilustracje. Każda inna, każda wartościowa.

M. Gajewska

  • Harcerska przygoda

Uczniowie klas II, III i VI przeżyli niezwykłą harcerską przygodę zorganizowaną przez Pana Mariana Szmaglińskiego przy współpracy z druhną Patrycją Urbańską, liderką drużyny harcerskiej, działającej przy naszej szkole. To było nie tylko spotkanie z harcerstwem, ale prawdziwe święto integracji, zabawy i nauki. Z pasją wprowadzono uczestników w świat harcerstwa, ukazując, że to nie tylko mundurki i hasła, ale przede wszystkim przygoda i duch zespołowości. Integracyjne gry, zabawy i śpiewy przy sztucznym ognisku przyniosły nie tylko radość, ale również umocniły więzi między uczniami. Szczególnie podobały się zabawy “Służewiec” oraz  “Misie Dwa”. Te pląsy okazały się najbardziej porywającymi elementami harcerskiej części święta szkoły.  Zabawy, śpiewy i pląsy dostarczyły uczniom niezapomnianych wspomnień, które na długo pozostaną w ich pamięci. 

P. Urbańska, M. Szmagliński

  • Pokaz iluzjonisty

Pan Piotr Malanowski przeniósł uczniów  w świat iluzji, czarów i magii. Zaprezentowane show  to nie było samo siedzenie i oglądanie,  to  była ciągła interakcja! Magik nawiązał świetny kontakt z publicznością w każdym wieku, rozmawiał z dziećmi, zasypywał je żartami, zagadkami i zaklęciami. Ponadto uczniowie pomagali iluzjoniście w czarach, wymawiali magiczne zaklęcia i wspólnie czarowali. Działy się rzeczy niezwykłe: przedmioty znikały i pojawiały się, ruszały się same, a uczniowie przecierali oczy ze zdumienia. Magiczne sztuczki były ogromną atrakcją, wzbudziły zachwyt, uczniowie wspaniale się bawili.

L. Bieszke- Wolf

  • ,,Kajtuś Czarodziej”

Wszystkie klasy I oraz klasy IIc, IId, IVa, IVb, IVd, VI b wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do kina Cinema City w Starogardzie Gdańskim,  podczas której obejrzeli film pt. „Kajtuś  Czarodziej” na motywach powieści Janusza Korczaka. To opowieść o magicznym świecie dziecięcej wyobraźni, dorastaniu i ulepszaniu świata w lekki sposób, która oddaje najważniejsze skarby filozofii Janusza Korczaka: każde dziecko należy kochać, respektować jego granice i pozwalać mu marzyć. Zabawna i pełna magii, ciepła i humoru fabuła filmu, świetnie wpisała się w korczakowskie święto szkoły. To był bardzo udany wyjazd, a dla klas I świetna niespodzianka z okazji ślubowania.

W. Pora, A. Skóra

  • Korczakowskie wartości naszą mocą w sportowej rywalizacji

W szkolnej atmosferze napełnionej ekscytacją i entuzjazmem rozbrzmiewały okrzyki, rywalizacja wypełniała powietrze, a duch sportowej pasji unosił się nad wszystkimi. Klasy V i VI, pełne wigoru i energii, zaprezentowały swoje umiejętności w różnorodnych konkurencjach. Każda klasa przedstawiła własny okrzyk sportowy, a zwycięstwo odniosła klasa Va. Po zakończeniu rywalizacji w młodszej grupie, triumfującymi klasami okazały się Vc oraz VIa.  To była prawdziwa demonstracja siły, zgrania i zaangażowania, które zaskarbiły im miano najlepszych w swojej grupie wiekowej.

Nieoczekiwanie, grupa starsza (klasy VII-VIII) również wspaniale bawiła się podczas konkurencji. Przeciąganie liny stało się punktem kulminacyjnym, gdzie klasa VIIa osiągnęła mistrzostwo, jednak w innych dyscyplinach jak skoki na skrzynię czy rzuty do kosza siły rozkładały się bardziej równomiernie. W tych dynamicznych zmaganiach sportowych widać było tę moc, o jakiej głosi hasło “Korczakowskie wartości naszą mocą”. Uczniowie nie tylko prezentowali swoje umiejętności, lecz również kultywowali wartości takie jak współpraca, zaangażowanie i wzajemne wsparcie. Po dwugodzinnych zmaganiach zwycięzcą okazała się klasa VIId, która wspólnie z wychowawczynią, p. A. Dzięcielską- Jasnoch , radośnie uczciła swoje zwycięstwo wyjątkowym okrzykiem sportowym. Pani A. Wiencelewska, wychowawczyni klasy VIIB, była niezwykle zaangażowana w dopingowanie swojej klasy, a nawet w pewnym momencie chciała wesprzeć ją w przeciąganiu liny, co wywołało prawdziwe emocje. Za organizację części sportowej odpowiedzialni byli nauczyciele wychowania fizycznego. To właśnie ich staranność i zaangażowanie sprawiły, że zawody były nie tylko emocjonujące, ale również perfekcyjnie zorganizowane.

Ewa Pruszak

  • Kreatywne zabawy z LEGO

Klasy III oraz II a, b uczestniczyły w zabawie z klockami lego, które uczą myślenia, planowania, umiejętności odtwarzania, ale też tworzenia i eksperymentowania. To rodzaj zabawy pobudzający do aktywności, twórczego myślenia, a nawet nauki. W trakcie tych niesamowitych chwil zabawy, postacie jakby ożywają, a pojazdy tworzą sceny niczym z najlepszych filmów przygodowych. Układanie klocków pobudza kreatywność i wyobraźnię. Budując według określonego wzoru, uczą się  cierpliwości, trenują koncentrację i rozwiązują problemy, a także rozwijają wyobraźnię przestrzenną. To były bardzo atrakcyjne zajęcia.

J. Kulesza

Święto Szkoły - 17.11.2023

Ułatwienia dostępu