Dzień Tańca w Jedynce

            29 kwietnia obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji już po raz drugi odbył się Dzień Tańca w Jedynce (Dzéń Tuńca w Jedince), który organizuje Szkolne Koło Regionalne “Kaszëbi z Jedinczi” razem ze swoją opiekunką – p. Aleksandrą Dzięcielską-Jasnoch. 26 kwietnia przeżywaliśmy bardzo roztańczoną środę w naszej szkole!        
            Klasy 0-3 otrzymały przygotowane przez członków Koła filmiki instruktażowe trzech tańców kaszubskich (kòwôl, szewc, nasza nënka), filmiki pokazowe oraz muzykę, by ćwiczyć układy taneczne na 26 kwietnia. Uczniowie razem ze swoimi wychowawczyniami spisali się na medal. Oprócz tego, na najdłuższej przerwie odbyła się wspólna akcja taneczna dla uczniów całej szkoły – korytarz I piętra wypełniły dźwięki radosnej kaszubskiej muzyki oraz pozytywny hałas roztańczonych uczniów. Przy słownym instruktażu p. Aleksandry oraz pokazie członków Koła uczniowie wspólnie uczyli się kroków i figur kòwala, szewca i naszi nënczi.
            Dodatkową atrakcją tego dnia były występy Zespołu „Ziemia Czerska” z Gminnego Centrum Kultury w Czersku. Uczennice pod kierunkiem p. Małgorzaty Nowak zaprezentowały trzy tańce (dzëk, kòséder, klepôcz). Piękne stroje regionalne i dynamiczne tańce zespołu zafascynowały uczniów, którzy nie szczędzili braw. Współpraca z zespołem trwała również na tanecznej przerwie.     
            Każdy wytańczony i zmęczony miał okazję skosztować specjałów kuchni regionalnej na stoisku z jedzeniem. I tak uczniowie Koła oferowali: chléb ze szmôłtã i gùrkama, młodzowi kùch, kùch cemny jak tobaka w rogù i kùszk z faną. Zapach swojskich kuchów, kiszonych ogórków i pysznego smalcu rozchodził się po szkole…           
            Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w Dzień Tańca w Jedynce oraz za ogromną życzliwość Dyrekcji i pracowników szkoły. Jest to jeden z tych szkolnych dni, kiedy wspólna aktywność łączy się z ogromną radością oraz poznawaniem elementów kultury Kaszub.   Czyli za rok pewnie kolejny Dzéń Tuńca w Jedince?… 🙂            

Dzień Tańca w Jedynce - 26.04.2023

Ułatwienia dostępu