Dzień Ziemi

,,NADSZEDŁ CZAS, ABY ZROZUMIEĆ, ŻE PRZYRODA BEZ CZŁOWIEKA BĘDZIE ISTNIAŁA, ALE CZŁOWIEK BEZ PRZYRODY NIE…”

Ziemia od wieków stanowi dla człowieka zagadkę. Jest pełna tajemnic, które nieustannie staramy się odkrywać. Człowiek myśli, że Ziemia to jego podwładna, niestety, to człowiek jest dla Ziemi, ale o tym zapomina. Ludzie coraz częściej poprzez swoje udogodnienia, czynią z tej błękitnej planety, szarą, ponurą, niemalże błagającą o litość. Nie zapominajmy jednak, że to ona daje nam wszystkie swoje skarby i dary.

Nasi uczniowie jako przyszli ekolodzy, badacze, ludzie lasu wiedzą, że muszą jej pomóc. W związku z tym biorą aktywny udział w wielu przedsięwzięciach na rzecz ochrony przyrody i ekologii. Pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli nauk przyrodniczych uczestniczą m.in.. w takich akcjach jak:

  • Akcji ,,Sprzątanie Świata – Polska 2023″
  • Zajęciach na ścieżce przyrodniczo – leśnej na terenie Nadleśnictwa Czersk i Woziwody
  • Święto Drzewa i zbiórce makulatury
  • Akcja oszczędzania energii w szkole
  • Konkursy o tematyce ekologiczno – przyrodniczej
  • Zbiórka baterii
  • Obchody Dnia Ziemi

W tegorocznych obchodach Dnia Ziemi wzięły udział najbardziej aktywne i zaangażowane klasy w działania i konkursy ekologiczne oraz uczniowie, którzy wyróżnili się w tych inicjatywach. A całą uroczystość przygotowały nauczycielki nauk przyrodniczych – p. Ewa Keister, p. Danuta Szlachcikowska, p. Katarzyna Chmielewska, p. Bożena Spica i p. Ewelina Bąk Naszym gościem była pani Alicja Sabiniarz, specjalista SL ds. edukacji przyrodniczo-leśnej z Nadleśnictwa Czersk. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor – Dominika Oksentowicz, a dalszą część poprowadziła pani Ewelina Bąk oraz uczennica SU – Lena Gogolewska. Na wstępie Lena wymieniła wszystkie akcje ekologiczne mające miejsce w naszej szkole. Następnie przedstawione zostały wyniki wszystkich konkursów związanych z ekologią i ochroną przyrody. Wszystkie Eko – zabawki i Eko – torby stanowiły wystawę podczas imprezy. Głównym punktem akcji był występ uczniów klas VIII A i VIII B, którzy zajęli „ex aequo” I miejsce w Szkolnej Konferencji Klimatycznej ,,Razem dla klimatu”. Drużyny ciekawie i interesująco, wykorzystując różne formy i materiały wizualne zaprezentowały tematy:

  • ,, JAK CO₂ WPŁYWA NA WODY I LODOWCE?”
  • ,,ZIMA TERAZ, A 40 LAT TEMU. CO SIĘ ZMIENIŁO?”

Uczeń klasy VIII D przygotował podsumowanie ogólnopolskiego konkursu ,,Jestem – Eko”. Konkurs ten trwał od października 2022 do marca 2023 roku. Organizowany był przez Instytut Badań Naukowych. W ramach konkursu uczniowie SK LOP– u przygotowali zajęcia z ekologii i ochrony przyrody pod opieką nauczycieli biologii – p. Bożeny Spicy oraz p. Eweliny Bąk. Na zakończenie obchodów uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą z tych wszystkich działań ekologicznych i odpowiadali na pytania w krótkim quizie. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymali upominek.

Opiekun SK LOP

Ewelina Bąk

Dzień Ziemi - 20.04.2023

Ułatwienia dostępu