Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzieci z klas 0-3 naszej szkoły uczestniczyły w cyklu lekcji i zajęć online wraz z innymi dziećmi z całej Polski. Lekcje odbyły się w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Zostały zorganizowane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Lekcje i zajęcia odbyły się w lutym i marcu, według podanego kalendarza, w określonych dniach i godzinach. Chętne nauczycielki wcześniej rejestrowały udział klasy, a następnie łączyły się za pomocą przesłanego linku. Prowadzący zajęcia przekazywali wiedzę i angażowali uczestników w przebieg spotkania. Stosowano pytania, ankiety, zadania i zabawy ruchowe, w których dzieci aktywnie uczestniczyły. Do podania odpowiedzi można było wykorzystać czat.

Dla klas 1-3 przygotowano lekcje:

  • Sieciaki – poznaj bezpieczny internet!
  • Sieciaki – pięć zasad bezpieczeństwa!
  • Sieciaki – internet bez przesady.
  • Tajemniczy link i kłopotów sto.

Dla klas 0-3 przygotowano zajęcia z zastosowaniem metod aktywizujących:

  • Siła uważności.
  • Mam tę moc, czyli co daje mi siłę.
  • Czy odwaga to taka łatwa sprawa?

Prowadzącymi byli:

Ewa Kempska – trenerka programu Asy Internetu Fundacji Szkoła z Klasą i Google.
Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i reżyserka spektakli teatralnych dzieci i młodzieży

Ewa Domańska– kierownik Zespołu Popularyzacji Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie w NASK. Specjalizuje się w zagadnieniach problematycznego używania internetu i urządzeń cyfrowych. Koordynuje działania Rady Doradczej Rodziców działającej przy NASK.

Łukasz Wojtasik– ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci w internecie. Autor pionierskich badań poświęconych zagrożeniom dla dzieci online i kampanii „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”. Autor serii książek dla dzieci o przygodach Sieciaków.

Mamy nadzieję, że udział w lekcjach DBI przyczynił się do wzbogacenia i usystematyzowania wiedzy dzieci oraz uwrażliwił na niebezpieczeństwa czyhające w internecie. Szkoła otrzymała zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu 2023.

Ewa Bonkowska

Dzień Bezpiecznego Internetu - luty-marzec 2023

Ułatwienia dostępu