Wycieczka kl. 1b i 3d

1b i 3d – poznają Polskę

Uczniowie z klasy 1b i 3d wzięli udział w przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Realizowanym zakresem tematycznym były: Największe osiągnięcia polskiej nauki. Kultura i dziedzictwo narodowe.

W środę 12 października uczniowie obu klas, wychowawczynie, trójka uczniów z klasy 4, p. Bernadetta Rostankowska i p. Wioletta Jabłońska pojechali na wycieczkę do Bydgoszczy.

W ramach realizacji pierwszego zadania, dzieci odwiedziły Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Pobyt w Zoo przyczynił się do wzbogacenia wiedzy o zwierzętach. Dzieci z zainteresowaniem czytały informacje znajdujące się na tabliczkach lub słuchały informacji odczytywanych przez innych. Ponadto z zaciekawieniem przemieszczały się po terenie, na którym znajduje się ponad 700 okazów zwierząt ze 130 gatunków, a wśród nich 70 podlegających całkowitej ochronie. Miały możliwość zobaczenia przedstawicieli czterech gromad: ssaków, ptaków, gadów i płazów oraz wykonania pamiątkowych zdjęć czy filmików.

Pełni wrażeń i pamiątek z Parku uczestnicy wycieczki pojechali na posiłek do McDonald’s. Następnie bawili się na „Magicznym placu zabaw”, który dostarczył sporą dawkę radości i ruchu, przy sprzyjającej pogodzie.

Kolejną atrakcją wycieczki, a zarazem drugim realizowanym zadaniem, była wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Na początku uczniowie uczestniczyli w mydlanych warsztatach, gdzie wykonywali swoje własne mydełko. Każdy samodzielnie wybierał kolor, aromat oraz ciekawe dodatki, a gotowe mydełko stanowiło pamiątkę zabraną do domu. Po warsztatach rozpoczęło się zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem, ubranym w strój nawiązujący do dawnych czasów. Uczniowie poznali 5000 lat historii higieny człowieka, dowiadując się, jak ludzie dbali o siebie w danym okresie historycznym. Oglądali między innymi: średniowieczną łaźnię, urządzenia służące do mycia i kąpieli, szczotki z końskiego włosia do szorowania ciała, pierwszą przenośną ubikację, czy pierwowzór prysznica, maglownicę, pralki, suszarki oraz przedwojenne reklamy środków czystości.

Zadania zaplanowane na wycieczkę zostały zrealizowane, dzień pełen wrażeń dobiegał końca i trzeba było wracać do domu.

Realizacja: E. Bonkowska, E. Rutkowska

Wycieczka kl. 1b i 3d - 12.10.2022

Ułatwienia dostępu