1c i 2a w Toruniu

4 maja wraz z opiekunami wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia. Obowiązkowym punktem wycieczki była średniowieczna baszta obronna – Krzywa Wieża. W zabawny sposób sprawdzaliśmy swoją uczciwość – opierając się plecami o ścianę wieży, próbowaliśmy utrzymać równowagę. Potem obejrzeliśmy dom wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Podczas krótkiej przerwy zjedliśmy pyszne lody.
Następnie udaliśmy się do Domu Legend Toruńskich. W podziemiach przewodnicy-bajarze przenieśli nas w świat magicznych opowieści o Toruniu i jego historii. Poznaliśmy sześć najpopularniejszych legend, które pokazane były w interaktywny, teatralny sposób z dużą dawką humoru. Wspólnie przeżywaliśmy, doświadczaliśmy przedstawiane sceny. Niektórzy z nas mogli na chwilę zostać jedną z postaci opowiadanych podań. Wybrani śmiałkowie wcielili się w role króla, rycerza, flisaków, dzwonników a nawet złoczyńców. Stawaliśmy na tratwach, aby stoczyć turniej na wiosła, poruszaliśmy dzwon Tuba Dei siłą swych nóg, wznosiliśmy Krzywą Wieżę. Bawiliśmy się wspaniale! Potem przewodnik, który towarzyszył nam w trakcie trwania całej wycieczki, oprowadzał nas po Starym Mieście. Dużą frajdą dla wszystkich był zakup pamiątek.
Ostatnim punktem naszej wycieczki było Żywe Muzeum Piernika. W tej XVI-wiecznej piekarni odbywa się produkcja pierników według starych receptur i przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Pod okiem mistrza Piernikarskiego oraz uczonej wiedźmy Korzennej poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika oraz przygotowaliśmy ciasto, by później przy użyciu drewnianych form wypiec z niego toruńskie specjały. Każdy z nas otrzymał swój upieczony piernik, który z pewnością będzie najlepszą toruńską pamiątką.
Pełni wrażeń opuszczaliśmy Toruń. Zabytki Starego Miasta, interaktywne, teatralne legendy, wystawy oraz warsztaty połączyły naukę z zabawą, pobudziły w nas ciekawość świata, dostarczyły wielu emocji.
Wszyscy wróciliśmy bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.
Wycieczka była udana! Zobaczcie sami.

opiekunowie
Celina Kliczkowska
Wioleta Kamińska
Kamila Lewandowska-Gilla

Klasa 1c i 2a w Toruniu - 4.05.2022

Ułatwienia dostępu