Zakończenie sezonu żeglarskiego

Regaty na zakończenie sezonu żeglarskiego przy pięknej pogodzie

20 października 2021r. wśród pięknej, jesiennej aury w Ostrowitem, odbyły się Regaty zakończenia sezonu dla klas żeglarskich naszej szkoły.

Przygotowania do regat trwały wiele tygodni, wszystko było „pozapinane na ostatni guzik”, zapowiadała się świetna impreza wodniacka kończąca w zasadzie sezon regatowy na naszym „ostrowickim morzu”

W całkiem już niezłych warunkach meteo, otwarcie regat rozpoczęło się od tradycyjnego wciągnięcia bandery na maszt.  Sakramentalną formułę „Regaty…. uważam za otwarte” wypowiedział pan Sebastian Gwizdała sędzia główny  zawodów. Jeszcze tylko krótka odprawa sterników z Sędzią Głównym i można było wyjść na wodę. Warunki na jeziorze w tym dniu (środa 20.10.2021) były dość wymagające, ale też „wspierające” organizatorów – wiatr o sile od 3 do 5 w skali Beauforta, równy (ale nie pozbawiony gwałtownych podmuchów). To ułatwiło ustawienie trasy, nie trzeba było dokonywać jej korekty w trakcie trwania wyścigów. Tego dnia rozegrano 5 biegów. Jak przebiegała rywalizacja? Przede wszystkim bardzo fair – w trakcie zmagań nie zgłoszono żadnego protestu. Na jezioro wypłynęło 13 małych “Optymiściaków”. A jeśli chodzi zajmowane miejsca, to zwyciężył Przemysław Kędzierski, który wygrał dwa biegi , a w pozostałych był  3,2,4 . Pomiędzy pierwszym i drugim miejscem czyli Dominikiem  Stosikiem  różnice na mecie były minimalne. O wyniku zadecydowała  liczba wyższych miejsc .  Ale warto dodać, że w właśnie w tych regatach  startowali najmłodsi uczestnicy zawodów z klasy Va  i choć dopiero zdobywają pierwsze szlify regatowe, radzili sobie wyśmienicie. Tu wypada wymienić Michalinę Muzioł, która zajęła 8 miejsce, ale dla piątoklasistów  regaty były trudne, przez panujące warunki pogodowe. Żeglowanie przy takim wietrze wymagało sporo umiejętności. Troszkę zmęczeni po zmaganiach na wodzie dobrnęliśmy do końca imprezy. Jeszcze tylko chwila wytchnienia w oczekiwaniu na ostateczne wyniki, i można było podsumować zawody.  Puchary projektowane na zamówienie zwycięzcom wręczyła  Pani Dominika Oksentowicz – wicedyrektor naszej szkoły . A jak już jesteśmy przy nagrodach, te zakupione ze środków przekazanych przez szkołę  – trafiły do zawodników w drodze losowania – to też taka tradycja naszych regat . Jeszcze tylko tradycyjna formuła „regaty uważam za zakończone” i powrót do domów.

Wyniki:

I m Przemysław Kędzierski 7a

II m Dominik Stosik  7b

III m Wiktor Janikowski 7b

IV m Martyna Reszczyńska 7b

V m Jan Majer 7b

VI m Alicja Kaszubowska 7b

VII m Nicola Balas 7b

VIII m Michalina Muzioł 5a

Miejsce ex aequo IX – XIII- Alicja Pestka 7a ,Julia Chabowska 5a, Marcelina Błocińska 5a, Aleksander Zielke 5a,  Szymon Żywicki 5a

Opuszczenie bandery oficjalnie zakończyło tegoroczny sezon

Instruktorzy: Sebastian Gwizdała  i Filip Pruszak

Zakończenie sezonu żeglarskiego - 20.10.2021

Ułatwienia dostępu