Wycieczka uczniów j. kaszubskiego
Grupa uczniów z klas III-V wybrała się na wycieczkę „z kaszubskiego” 26 marca, czyli w zeszłą środę. Naszym celem były zajęcia warsztatowe w Brusach-Jagliach. Na początku uczyliśmy się o maśle – skąd się bierze i jak się je robi, by następnie samodzielnie zrobić masło. Każdy uczeń zabrał ze sobą do domu woreczek z własnoręcznie zrobionym masłem. Po przerwie obiadowej w jednej z bruskich restauracji wróciliśmy na kolejne warsztaty, by przekonać się, jak można wykonywać codzienne czynności… bez prądu, czyli bez używania współcześnie nam znanych urządzeń. Była to pewnego rodzaju nauka „kaszubskiego survivalu”, która wywoływała salwy śmiechu, ale jednocześnie zmuszała do kreatywności i samodzielności.
Kolejny raz warsztaty regionalne udowodniły naszym uczniom, jak bardzo ważne są różnorodne umiejętności, które niestety w dzisiejszym świecie są często zastępowane przez nowinki techniczne.
A. Dzięcielska-Jasnoch


