Wycieczka uczniów j. kaszubskiego

23 października był dniem wycieczki dla najstarszych uczniów języka kaszubskiego w naszej szkole (z klas III, IV i V). Poznawaliśmy najpiękniejsze zakątki gminy Kartuzy, a cały czas towarzyszył nam licencjonowany przewodnik turystyczny z tych stron. Odwiedziliśmy słynną kolegiatę, w której dowiedzieliśmy się sporo o dziejach miasta i zakonu kartuzów, zwiedziliśmy Kartuzy (m.in. zakupiliśmy pamiątki w Centrum Informacji Turystycznej, zatrzymaliśmy się na rynku i zobaczyliśmy pomnik kozy, który ma swoją historię) oraz usłyszeliśmy niejedną legendę związaną z okolicą. Następnie pojechaliśmy do Sianowa (po drodze liczyliśmy zakręty!), gdzie odwiedziliśmy jeden z najważniejszych kościołów dla Kaszubów – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub. Nie tylko poznaliśmy historię tego miejsca, ale zrozumieliśmy znaczenie Sianowa na mapie regionu i mieliśmy okazję nabyć dewocjonalia związane z kultem maryjnym. Z Sianowa pojechaliśmy do Mirachowa, a tam ruszyliśmy na długi spacer po Lasach Mirachowskich – zatrzymaliśmy się m.in. nad jeziorem Lubygość, koło grot skalnych i przy bunkrze partyzanckim (przez który przechodziliśmy). Cały spacer przyrodniczy (połączony z dużą dawką wiedzy na temat flory i fauny Kaszub) zakończył się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami.

Piękna złota jesień połączona z chwytającymi za serce krajobrazami, a do tego dużo atrakcyjnych miejsc i wspólna integracja – to krótkie podsumowanie naszego „kartuskiego” wypadu.

A. Dzięcielska-Jasnoch

Wycieczka uczniów j. kaszubskiego - 23.10.2024