Jak zachęcamy do czytania

Nieustannie motywujemy do czytania. Jak nakłaniamy niechętne dzieci dzieci/młodzież do tego, by czytali? Nie ma magicznej formuły, która wywoła natychmiastową przemianę ucznia w czytelnika. Rozbudzanie motywacji do czytania wymaga zespołu małych działań. To, co zachęci jednego, nie musi wpłynąć na innego. Nie stosujemy zatem takiego samego podejście do wszystkich.

Żeby zwiększyć maksymalnie szanse na czytelniczy sukces staramy się spełnić określone warunki. Pierwszy to dostęp do ciekawych tekstów. Drugi to czas i miejsce do czytania.

W tym roku szkolnym zaaranżowaliśmy wyjątkowy kącik czytelniczy na szkolnym holu na parterze. Zakupiliśmy regał na książki i kolorowe pufy. Ogłosiliśmy akcję „Uwolnij książkę, czyli bookcrossing w naszej szkole”.

Każdy uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły oraz rodzice mogą uwolnić swoją książkę i położyć na regale bookcrossingowym,  i w zamian zabrać inną do domu. Książkę można przejrzeć na miejscu, korzystając ze strefy czytelniczej – strefy z pufami.

Mamy nadzieję, że to wyjątkowe miejsce da wszystkim do zrozumienia, że czytanie jest ważne w życiu, a pojawiający się tu młodzi i dorośli czytelnicy dadzą tego przykład swoją postawą.

Jak zachęcamy do czytania - 27.09.2024