Pożegnanie Absolwentów

„Nie ma znaczenia z jakiego portu wypływasz, ważne jest dokąd zmierzasz”
– Niezapomniane Zakończenie Klas Ósmych

Uroczysta akademia zakończenia klas ósmych była wyjątkowa. Towarzyszyło jej hasło “Nie ma znaczenia z jakiego portu wypływasz, ważne jest dokąd zmierzasz”.

Ceremonia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania hymnu narodowego. Ósmoklasiści odśpiewali pieśń bez akompaniamentu. Widok młodych ludzi stojących na baczność i śpiewających z dumą “Mazurka Dąbrowskiego” wzbudził głębokie wzruszenie wśród uczestników akademii.

Następnie głos zabrała dyrektor szkoły – Dominika Oksentowicz, która skierowała wiele miłych słów do absolwentów, rodziców i nauczycieli.

Podniosłym momentem było złożenie ślubowania przez ósmoklasistów oraz przekazanie sztandaru klasom młodszym. Potem zostały wręczone nagrody, listy gratulacyjne i podziękowania dla rodziców.

Punktem kulminacyjnym części oficjalnej akademii było ogłoszenie wyniku konkursu na Najlepszego Absolwenta Szkoły. Z ogromną radością ogłoszono, że tytuł ten zdobył Dominik Stosik – uczeń klasy 8B. Dominik wyróżnił się wysokimi wynikami w nauce i zaangażowaniem społecznym. Nagrodę (statuetkę i bon) wręczyła Dominikowi pani Justyna Kozłowska – przewodnicząca Rady Rodziców.

W dalszej części uroczystości głos zabrała pani wiceburmistrz Bogumiła Ropińska, która przekazała absolwentom wiele inspirujących myśli, nawiązujących do hasła przewodniego. W imieniu ósmoklasistów wystąpiła Sara Pasierowska – uczennica klasy 8a, która powiedziała: “Drodzy Nauczyciele, jesteście prawdziwymi bohaterami naszego życia i zawsze będziemy Was z szacunkiem i z wdzięcznością wspominać”. Pani Justyna Kozłowska doceniła trud wychowawców oraz podziękowała rodzicom ósmoklasistów za owocną współpracę ze szkołą.

Miłym akcentem było także pożegnanie nauczycielek, które w tym roku odchodzą na emeryturę. Panie Urszula Sroka, Mirosława Knitter, Janina Kulesza, Izabela Rudnik, Joanna Słomińska, Gertruda Ufnowska i Wioletta Kitowska zostały obdarowane przez Radę Rodziców kwiatami.

Po rozdaniu świadectw nadeszła długo oczekiwana chwila, czyli część artystyczna, którą przygotowali absolwenci. Była to prawdziwa uczta dla oczu i uszu. Hitem przedstawienia był taniec “Jezioro łabędzi”, który  w brawurowy sposób wykonali chłopcy.

Absolwenci zaprezentowali się wspaniale. Zaśpiewali piosenki, odegrali skecze i scenki. Cały program był oparty na dowcipie i żarcie, stąd szeroki uśmiech nie znikał  długo na twarzach obecnych.

Epizody aktorskie pana Mariana Szmaglińskiego i pana Filipa Pruszaka przyczyniły się do tego humorystycznego efektu.

Akompaniament pana Mirosława Talewskiego wprowadził  zebranych w nastrój nostalgii, a dopełniła tego dekoracja stworzona przez panią Barbarę Jażdżewską.

Natomiast pani  Ewa Pruszak stworzyła nie tylko inspirujący scenariusz, ale również przygotowała młodzież, aby zaprezentowała się jak aktorzy – profesjonaliści.  

Program zakończono piosenką finałową “Słodkiego, miłego życia”, do której zaśpiewania włączyli się spontanicznie zgromadzeni. I tu zaczął znikać uśmiech z twarzy obecnych. Z oczu zaczęły płynąć łzy żalu, wzruszenia i tęsknoty.

Ósmoklasiści będą jednak z nadzieją patrzeć w przyszłość, bo motto akademii i latarnia jako element scenografii pozostaną w ich pamięci na zawsze.

Opracowanie: Ewa Pruszak

Zdjęcia: Bernadeta Rostankowska

Film z uroczystości pożegnania absolwentów
Pożegnanie Absolwentów - 23.06.2023

Ułatwienia dostępu