1a, 2a i 3d poznaje Polskę

„Poznaj Polskę” – relacja z wycieczki

W piątek 16 czerwca 2023r. uczniowie z klasy 1a, 2a oraz 3d ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku wybrali się na wycieczkę do Trójmiasta w ramach wiosennej edycji programu edukacyjnego „Poznaj Polskę”.

Dzięki dofinansowaniu MEiN dzieci mogły poznawać uroki, tajemnice i historię Gdańska. Spacer uliczkami gdańskiej Starówki w zasięgu obwarowań XVII wieku umożliwił odczuwanie atmosfery sprzed stuleci, a opowieści przewodnika PTTK pana Marka, dostarczały wiedzy o wydarzeniach jakie miały miejsce w dawnym Gdańsku. Dzieci wysłuchały opowieści o gdańskim porcie nad Motławą, o mostach i bramach, o Królewskim Trakcie, o zwyczajach i prawach budowlanych. Podziwiając gdańskie kamieniczki, dzieci dowiadywały się o dawnych mieszczanach, którzy zdobili swoje wąskie i bardzo wysokie kamieniczki herbami, posągami oraz figurami antycznych bohaterów. Przy Długim Targu młodzi turyści podziwiali najważniejsze świeckie budowle Głównego Miasta: Ratusz i Dwór Artusa. Po krótkim odpoczynku przy fontannie Neptuna, dzieci zwiedzały Konkatedralną Bazylikę Mariacką zwaną często „Koroną Gdańska”, która jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły.

Pobyt w Gdańsku zakończył się posiłkiem w urokliwym Barze „Neptun” znajdującym się w jednej z kamieniczek przy ulicy Długiej. Wspólny obiad był również okazją do wzmacniania relacji rówieśniczych: dzieci wspierały się podczas oczekiwania na swoją porcję i umiejętnie uzupełniały nakrycie stołu sztućcami. Sprawnie przebiegało również porządkowanie stolików po zakończonym obiedzie. Pracownicy baru z uznaniem wypowiadali się na temat samodzielności naszych uczniów oraz ich kultury osobistej i przestrzegania zasad zachowania.

Po obiedzie nastąpił przejazd autobusem do Gdyni oraz godzinny pobyt w Centrum Nauki „Experyment”. Ta edukacyjna instytucja popularyzująca naukę w formie interaktywnych instalacji i pokazów jest świetnym miejscem dla każdego dziecka. Centrum Nauki „Experyment” stawia sobie za cel łączenie nauki i zabawy oraz prowadzenie działań upowszechniających naukę – można tu sprawdzić swoje zmysły oraz wszelkie doznania towarzyszące podczas przeprowadzania małych eksperymentów. Dużym zainteresowaniem wśród pierwszoklasistów cieszyło się „Łóżko fakira” i „Głowa na talerzu”. Drugoklasiści i uczniowie z klasy trzeciej byli zaciekawieni „Trzęsieniem Ziemi”, minicarami oraz identyfikowaniem zapachów. Przy pomocy różnych modeli i technik multimedialnych, uczniowie poznali zjawiska, które zachodzą wokół nas.

Powrotna podróż autobusem do Czerska minęła szybko. Dzieci oglądały zakupione pamiątki, opowiadały o swoich wrażeniach, przeglądały wykonane zdjęcia. Wszyscy byli zadowoleni i zgodnie twierdzili, że warto wrócić do Trójmiasta, aby zwiedzić inne ciekawe miejsca. Warto poznawać Polskę – podróże to dobry sposób na wspaniałą przygodę, naukę i rewelacyjnie spędzony czas w gronie rówieśników.

Opiekę podczas wycieczki sprawowały:

  • w klasie 1a – Lidia Pozorska i Bernadeta Rostankowska
  • w klasie 2a – Izabela Rudnik i Wirginia Chuda
  • w klasie 3d – Wioletta Jabłońska

Opracowanie: L. Pozorska

Zdjęcia: B. Rostankowska

Wycieczka klasy 1a, 2a i 3d do Trójmiasta - 16.06.2023

Ułatwienia dostępu