1a i 2a w operze

8 lutego uczniowie klasy 1a oraz 2a wraz z paniami Lidią Pozorską, Izabelą Rudnik, Wirginią Chudą i Agatą Zabrocką mieli okazję pojechać do bydgoskiej Opery Nova na spektakl pt. „Karnawał zwierząt”.

Utwór “Karnawał zwierząt” został skomponowany przez francuskiego kompozytora Camille’a Saint-Saëns’a. Sam autor określa dzieło jako “fantazję zoologiczną”, powstałą w okresie romantyzmu, to utwór składający się z czternastu miniatur, z których każda ma swój tytuł i wykonywana jest przez inny skład wykonawców.

Akcja przedstawienia rozgrywa się w cyrku, przez co konwencja opowieści jest widowiskowa i tajemnicza. Świat magii, dobra zabawa, a także ważna refleksja, wolność i odpowiedzialność za drugiego człowieka. Reżyseruje Agnieszka Płoszajska, kierownictwo muzyczne spoczywa w rękach Marty Szymańskiej, autorem scenariusza jest Emil Płoszajski, natomiast scenografię i kostiumy zaprojektowała Matylda Kotlińska.

Uczniowie mieli okazję poznać inny rodzaj sztuki, z którym na co dzień nie mają do czynienia. Z radością należy stwierdzić, że w dobie telewizji i internetu, dzieci były zainteresowane przedstawieniem, więc mamy nadzieję, że w przyszłości uda się po raz kolejny zorganizować tego typu kulturalny wyjazd.

oprac. i fot. Wirginia Chuda

1a i 2a w operze Nova - 8.02.2023

Ułatwienia dostępu