Projekt międzyklasowy

PROJEKT MIĘDZYKLASOWY KL. II C I III A Z OKAZJI OBCHODÓW DNIA ZIEMI

„Tobie została powierzona Ziemia jak ogród, rządź nią z mądrością”

(dekalog św. Franciszka)

Tygodniowym tematem przewodnim w obu klasach była „Błękitna planeta – Ziemia”. Omawialiśmy zagrożenia wynikające z działalności człowieka oraz zagadnienia dotyczące ochrony planety poprzez ekologiczne działania.

Obchody Dnia Ziemi w kl. II c i III a rozpoczęły się wykładem, który wygłosiła i zaprezentowała p. Joanna Andrearczyk. Uczniowie obejrzeli prezentację i wysłuchali informacji na temat permakultury, czyli ciągłej uprawy ziemi w zgodzie z naturą. Jej zasady oparte są na trosce o Ziemię, o jej mieszkańców oraz sprawiedliwym podziale nadmiarów plonów. Wykład zwracał szczególną uwagę na ochronę gleby, która jest cennym skarbem dla ludzi, ponieważ to ona zapewnia wszystkim wyżywienie. Niewłaściwe jej traktowanie powodujące erozję, zanieczyszczenia wynikające z oprysków, nawozów sztucznych oraz nakładające się zmiany klimatu sprawiają, że ogromne obszary ziemi uprawnej zamieniają się w martwe pustynie. Permakultura jest szansą dla ludzkości, gdyż zmienia podejście człowieka z narzucenia krótkowzrocznych zasad, na pełną współpracę z naturą opartą na jej obserwacji.

Na podsumowanie projektu uczniowie w zespołach wykonali plakaty dotyczące wybranego środowiska przyrodniczego: wody, lasu i łąki.

Joanna Andrearczyk

Celina Kliczkowska, Wioleta Kamńska

Projekt międzyklasowy z okazji Dnia Ziemi - 21-25.04.2023

Ułatwienia dostępu