Jestem Eko – projekt

,,Zbrataj się z naturą. Zjedz naturę.”

Szkoła nasza jest uczestnikiem projektu: ,,Jestem Eko”. W ramach drugiego scenariusza II edycji, uczniowie klasy VI d pod opieką pani Bożeny Spicy, przygotowali zadania i zapoznali z nimi kolegów i koleżanki z innych klas. Zajęcia mają na celu kształtowanie postaw pro natura w codziennym życiu. Celem uczniów było pokazanie smacznych i zdrowych rozwiązań w zakresie codziennego żywienia. Zajęcia „Jestem EKO – Zjedz naturę” są otwarciem i zaangażowaniem uczniów w zdrowy, naturalny sposób żywienia. Są także propozycją zainteresowania nowym spojrzeniem na otaczającą przyrodę, którą można nie tylko obserwować, ale i jeść.

Nikodem zapoznał uczniów z takimi pojęciami jak: zdrowa żywność, żywność ekologiczna, naturalna, przetworzona, czy genetycznie modyfikowana. Uczniowie w grupach wypisywali przykłady takich żywności. Zaapelował do uczniów i zachęcił ich do jedzenia produktów w jak najbardziej naturalnej postaci. Tak, aby utracić jak najmniej wartościowych składników.

Pola i Tosia zachęcały do urozmaicenia swojego menu, poprzez jedzenie kwiatów, które są kolorowe, bogate w minerały i interesująco smakują. Jednak ostrzegały, że nie wszystkie kwiaty można zjadać. ,,Zanim zaczniesz konsumpcję sprawdź, które kwiaty możesz jeść bezpiecznie, które są polecane do spożycia na surowo jak i pod innymi postaciami np. smażone w cieście, kandyzowane, suszone.” W spożywaniu kwiatów koniecznie należy stosować zasadę: „Nie znasz chaszczy, nie pchaj do paszczy”. Pokazały propozycje kolorowych, ozdobionych kwiatami kanapek.

Kacper przygotował bardzo ciekawą prezentację dotyczącą herbat. Zachęcał do przygotowania własnych herbat ziołowych z  liści pokrzywy, mięty, szałwii, hibiskusa, koniczyny, bławatka. Kacper zapoznał nas z właściwościami herbat, zastosowaniem i różnorodnością. Uczniowie mogli oglądać i wąchać przyniesione prze Kacpra herbaty. Zadawał uczniom pytania dotyczące herbat.

Wiktoria przedstawiła  miód, który jest produktem w pełni naturalnym, produkowanym przez pszczoły zbierające pyłek z różnych roślin. Dlatego ma różne smaki i właściwości. Przeciętny Polak rocznie zjada go ok 0,7 kg. Jest to mało jeśli porównamy się z mieszkańcami innymi krajów (Niemcy 2,2 kg, Grecy 3,5 kg). W prezentacji zapoznała nas z cudownymi właściwościami miodu na różne dolegliwości, między innymi: pomoc przy leczeniu przeziębienia, wsparcie leczenia chorób układu oddechowego, gojenia ran,  leczenia wrzodów żołądka i wiele innych. Czy wiecie, że w wielu kulturach miód był symbolem mądrości, obfitości i zdrowia? Pokazała uczniom przyniesione miody, różne rodzaje miodów: lipowy, gryczany, akacjowy, rzepakowy, spadziowy, wielokwiatowy i wiele innych.

Mamy nadzieję, że zajęcia się podobały i zachęciły uczniów  do poznawania nowych smaków i wykorzystanie naturalnych surowców w żywieniu  oraz wyrobienie nawyku sięgania po zdrową i naturalną żywność.

Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.

Opracowała: Bożena Spica

Projekt "Jestem eko" - styczeń 2024

Ułatwienia dostępu