Lekki plecak – 5b

„LEKKI PLECAK – PROSTE PLECY” AKCJA VB

Klasa Vb (wychowawczyni: Maria Gajewska) przeprowadziła we wrześniu  wewnątrzklasową akcję ,,Lekki plecak  – proste plecy”. Założeniem akcji było uświadomienie sobie, jakie skutki niesie nadmierne obciążanie kręgosłupa zbyt ciężkim plecakiem oraz zmniejszenie jego wagi i zawartości.

Najcięższe nasze plecaki ważyły 6-8 kg, najlżejsze zaś 3-4 kg. Za ekspertami przyjęliśmy, że ciężar plecaka nie powinien być większy niż 10% wagi naszego ciała.

Zastanowiliśmy się, co możemy zrobić, aby mieć lekki plecak, a tym samym proste plecy. Z zebranych danych oraz obserwacji wysunęliśmy następujące wnioski: zwracać uwagę przy zakupie na ciężar plecaka, nosić tylko potrzebne przybory i książki,  korzystać z szafki szkolnej, posiadać multibooki, pakować drugie śniadanie do papierowej torebki, nie korzystać z termosów.

Zaprosiliśmy także panią Agnieszkę Wróblewską – fizjoterapeutkę, aby pokazała nam, jak dbać o kręgosłup na co dzień. Na przykład: robić rozgrzewkę poranną (przeciąganie się, obroty na bok, zginanie kolan, podpieranie się rękami i opuszczanie nóg na podłogę); trzymać prostą sylwetkę podczas drogi do szkoły/spaceru; mieć wyprostowane plecy/ barki skierowane do tyłu i stopy płasko oparte, gdy siedzimy w ławce/przy biurku; trzymać telefon przed twarzą, a nie pochylać się przed nim; spędzać aktywnie czas.

PAMIĘTAJCIE:

PAKUJCIE PLECAKI Z GŁOWĄ!

ZA NADBAGAŻ PRZYJDZIE WAM ZAPŁACIĆ ZDROWIEM!

ULŻYJCIE WASZYM PLEC(AK)OM!

Akcja 5b - Lekki plecak - wrzesień 2023

Ułatwienia dostępu