Wycieczka Szkolnego Koła Regionalnego

Szkolne Koło Regionalne „Kaszëbi z Jedinczi” dało już się poznać jako grupa, która angażuje się w promowanie kaszubszczyzny i wartości regionalnych. Kolędowali w szkole i gminie, brali udział w konkursach (gawędziarski, wokalne), przeprowadzili Dzień Tańca w Jedynce, występowali na scenie podczas Gminnego Dnia Sołtysa, a teraz przygotowują się do prowadzenia zajęć i występów dla młodszych uczniów. Wycieczka
w wielewsko-bruskie strony, na którą wybrali się członkowie Koła była więc nagrodą za podjętą pracę i okazją do integracji.      
Dzień był pełen atrakcji i zaplanowany specjalnie dla uczniów, którzy tak często angażują się w akcje związane z muzyką. Rozpoczęły go warsztaty muzyczne prowadzone przez Zespół „Kaszuby” z Karsina i Wiela, którego członkiem jest opiekunka naszego Koła – p. Aleksandra Dzięcielska-Jasnoch. Członkowie Zespołu opowiadali o ciekawostkach związanych z kulturą Kaszub, prezentowali regionalne instrumenty (frajdą okazała się możliwość zagrania na nich!), zaśpiewali parę utworów i wspólnie z uczniami odśpiewali „Kaszëbsczé nótë”. Nasza młodzież otrzymała również wskazówki, jak należy prezentować się i zachowywać na scenie podczas występów.   
Po warsztatach muzycznych przyszedł czas na warsztaty taneczne prowadzone przez profesjonalną instruktorkę tańców kaszubskich. Była okazja na rozgrzewkę, naukę tańca w parze, w kole oraz kroki m.in. klepacza. Instruktorka zwracała uwagę na poczucie rytmu i uwrażliwienie słuchu muzycznego.       
Po śpiewach i tańcach przyszedł czas na pyszny obiad w bruskiej restauracji, a z niej udaliśmy się na warsztaty regionalne w Chacie Kaszubskiej, by poznać dawne zwyczaje związane z praniem, rywalizować w drużynach
i przede wszystkim – integrować się. Zdobywaliśmy wiedzę, by wykorzystać ją w praktycznych zadaniach, takich jak: pranie na tarze czy korzystanie z „Frani”.
Angażowanie się w Szkolne Koło Regionalne „Kaszëbi z Jedinczi” to nie tylko branie udziału w różnorodnych akcjach i konkursach oraz występy
z kaszubskim programem artystycznym. To przede wszystkim poznawanie kultury Kaszub, rozwój sceniczny, integracja i dobra zabawa. Poza tym promujemy naszą szkołę i gminę, a w czerwcowym numerze miesięcznika „Pomerania” ukaże się o artykuł o działalności Koła, więc nie możemy się doczekać, by zobaczyć swoje zdjęcia w gazecie! Teraz zabieramy się za przygotowanie zajęć i występów dla młodszych uczniów, a od września mamy już kolejne plany. Bądźcie na bieżąco z naszymi akcjami!

Wycieczka Szkolnego Koła Regionalnego - 2.06.2023

Ułatwienia dostępu