Poloneza czas zacząć!

Czy można poznać taniec,  czytając o nim? Ciężko to sobie wyobrazić, dlatego uczniowie klas 8a i 8b, podczas omawiania lektury ,, Pan Tadeusz” , otrzymali zadanie, by  zatańczyć poloneza   w strojach szlacheckich.  Jest to taniec  uroczysty, w którym gracji ruchów towarzyszą dostojne kroki. Jego tempo jest umiarkowane. Powolne. Korowód par porusza się po liniach krętych i prostych, dobieranych przez prowadzącego. Wiedzie ich przepiękna muzyka poloneza skomponowanego przez Wojciecha Kilara ( do filmu Andrzeja Wajdy), która od początku stulecia otwiera studniówkowe bale…

Ósmoklasistom do studniówki jeszcze daleko, ale przedsmak jest! Stroje przygotowali samodzielnie, po przeczytaniu ich opisów w lekturze. Włożyli w to sporo pracy i wyobraźni, trzeba było przeszukać babcine szafy… . Na pewno to zapamiętają, gdyż nie ma lepszej nauki, jak przez doświadczenie, którym towarzyszą pozytywne emocje. Może się okaże , że ostatecznie ten ,, Pan Tadeusz” wcale nie jest taki nudny?

oprac. Hanna Kaszubowska

Polonez na podstawie lektury “Pan Tadeusz” w wykonaniu klasy 8b

Ułatwienia dostępu