Mikrokontrolery i lego

W ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie na zajęciach informatyki zajmowali się programowaniem mikrokontrolerów Micro:bit. Te małe płytki mają spore możliwości. Moduł edukacyjny z 32-bitowym procesorem ARM Cortex-M4. Zaprojektowany dla najmłodszych w celu zainteresowania ich inżynierią komputerową. Na płytce o wymiarach 52 x 43 mm znajdują się m.in. akcelerometr, magnetometr, czujnik temperatury, macierz diod LED, przycisk dotykowy, a także łączność Bluetooth i USB. Moduł może być programowany przez m.in. przez popularny edytor MakeCode. Producent udostępnia także aplikację mobilną, dostępną na telefony z systemem Android oraz iOS, za pomocą której można wysyłać kod do urządzenia przez łączność Bluetooth.

Uczniowie tworzyli programy wykorzystujące matrycę LED i wbudowane czujniki.

Oprócz zajęć z mikrokontrolerami zajmowaliśmy się także klockami Lego Spike. Do zbudowania było urządzenie do kontroli jakości. W projekcie maszyna musiała reagować na kolor klocka, który uczniowie zbliżali do czujnika koloru.

Trzeba było wykazać się umiejętnością czytania instrukcji, konstruowania maszyny na podstawie schematu, programowania oraz umiejętnością logicznego myślenia.

Mikrokontrolery i lego - styczeń, luty 2023

Ułatwienia dostępu