Dzień Dziecka

Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr1 im. Janusza Korczaka w Czersku

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Te piękne słowa patrona czerskiej Jedynki, Janusza Korczaka, przyświecały tegorocznym obchodom Dnia Dziecka. W tym roku dzień ten był szczególnie wyczekiwany przez dzieci, bo przecież z powodu pandemii musiały długo  czekać na to, by radośnie, w gronie rówieśników cieszyć się zabawą, rywalizacją, słodkimi upominkami i wieloma atrakcjami, które przygotowali dla nich: dyrekcja szkoły, wychowawcy, nauczyciele, rodzice i przyjaciele Jedynki.

Około godziny 8.00 szkoła wypełniła się wesołym gwarem dzieci ubranych pięknie w białe koszulki z logo szkoły, roześmianych, oczekujących na intersujące zajęcia, zabawy i niespodzianki.

Najmłodsze dzieci rozpoczęły dzień od inspiracji artystycznych.

Klasy zerowe czarowały bańki mydlane, bawiły się w gry i zabawy przygotowane przez wychowawczynie, korzystały z zabawy na interaktywnej podłodze.

Nie zabrakło dla nich słodkich upominków i owoców przygotowanych przez rodziców. Odwiedził je także „Superbohater”- miś Panda, który rozdawał kolorowe lizaki. Były również przepyszne lody ufundowane przez Radę Rodziców.

W tym samym czasie klasy pierwsze obejrzały film „Dzieciak rządzi”, malowały kolorową kredą na boisku polbrukowym barwne obrazy.

Dla pierwszoklasistów super przygodę przygotowali czerscy policjanci, którzy udostępnili dzieciom do oglądania policyjny radiowóz i zaprezentowali niezwykle interesujące akcesoria potrzebne w pracy policjanta.

 Klasy drugie w swoich salach tworzyły baśniowe sceny na streczu, a klasy trzecie dekorowały kolorowymi farbami papierowe talerzyki. Po artystycznych zmaganiach przyszedł czas na słodką ucztę. Dzieci z klas I-III rozkoszowały się smakiem przepysznych domowych ciasteczek upieczonych przez kochające mamy oraz lodami. Odwiedził je także miś Panda, który częstował lizakami.

Potem czarowały mydlanymi bańkami.

 Około godz.10.30 dzieci wyszły na boisko i pod kierunkiem pana Roberta Belki tańczyły taniec JERUSALEMA, przygotowując się do bicia rekordu Polski w tym tańcu w Czersku 20 czerwca 2022roku.

    W Dniu Dziecka nie mogło zabraknąć atrakcji także dla starszej grupy wiekowej. Klasy czwarte rozpoczęły dzień od rozgrywek sportowych przeprowadzonych na małej sali gimnastycznej przez panów, Tomasza Kędzierskiego i Czesława Sikorę. Po zaciętej rywalizacji panowie ogłosili wyniki:

I miejsce, klasa 4c   II miejsce, klasa 4a,  III miejsce, klasa 4b

W tym samym czasie klasy piąte i szósta uczestniczyły w turnieju profilaktycznym pod hasłem: „Wiem, co czuję, nałogów nie potrzebuję” prowadzonym przez panie: Luizę Bieszke-Wolf, Justynę Kornaś i Wioletę Jabłońską, które przygotowały dla dzieci szereg interesujących zadań. Uczestnicy turnieju świetnie sobie z nimi radzili, wykazując się odwagą i kreatywnością. Jury w składzie: pan Patrycjusz Muchowski i pani Sylwia Sikora wyłoniło zwycięzców turnieju:

I miejsce, klasy: 5c, 5d, 6a  II miejsce, klasa, 5a  III miejsce, klasa 5b

Natomiast dla klas siódmych i ósmych pani Ewa Pruszak i pan Jacek Wycinka przygotowali na dużej sali gimnastycznej rozgrywki w piłkę koszykową. Po zaciętej rywalizacji ogłoszono wyniki:

I miejsce, klasa 8a  II miejsce, klasa 7a  III miejsce, klasa 7c

Po zajęciach sportowych uczniowie klas starszych udali się do swoich sal na słodką ucztę przygotowaną przez rodziców. Dla nich również nie zabrakło smacznych domowych ciasteczek i lodów.

Później nadszedł czas na wspólny taniec. Niezawodny pan Robert Belka przy współpracy pani Moniki Chabowskiej i pana Patrycjusza Muchowskiego prowadzili instruktaż tańca JERUSALEMA dla klas IV- VIII.

Wspólny taniec dzieci, wychowawców, nauczycieli i gości rozgrzewał, budził radość i jednoczył.

W dalszej części obchodów Dnia Dziecka odbyły się rozgrywki sportowe dla klas piątych i szóstej przygotowane przez panów: Tomasza Kędzierskiego i Czesława Sikorę, w których najlepsze okazały się klasy:

I miejsce, klasa 6a  II miejsce, klasa 5b  III miejsce, klas 5c

Z kolei dla klas czwartych oraz siódmych i ósmych przygotowano zabawy kreatywne.

Klasy czwarte wykonywały zadania na spostrzegawczość oraz rozwiązywały angielskie łamigłówki pod kierunkiem pani Agnieszki Więcelewskiej oraz brały udział w muzycznym „Kole fortuny” i konkursie „Jaka to melodia?”, zabawach przygotowanych przez pana Piotra Gliszczyńskiego.

Klasy siódme i ósme rozwiązywały krzyżówki, rebusy i zadania matematyczne pod kierunkiem pana Jerzego Polakiewicza, a także uczestniczyły w konkursach prozdrowotnych przygotowanych przez panią Joannę Jażdżewską.

Podczas wszystkich zabaw uczniowie klas IV – VIII zbierali punkty na specjalnie przygotowanej w tym celu karcie punktacyjnej, aby zdobyć tytuł:

„Mistrzowska klasa”.

Komisja w składzie: pani dyrektor, Bożena Spica, pani wicedyrektor Danuta Szlachcikowska i pani pedagog Luiza Bieszke-Wolf podsumowała zebrane przez poszczególne klasy punkty i przyznała tytuł następującym klasom:

Klasy czwarte – Mistrzowska klasa – 4c

Klasy piąte i szósta – Mistrzowska klasa – 6a

Klasy siódme i ósme – Mistrzowska klasa – 8a

W nagrodę zwycięskie klasy wybiorą się z wychowawcą na lody ufundowane przez Radę Rodziców.

Tegoroczny Dzień Dziecka dostarczył całej szkolnej społeczności wielu atrakcji, niespodzianek, pozytywnych emocji, a przede wszystkim radości.

Nie udałoby się to bez zaangażowania i pracy ludzi, którym zależy na dobru dziecka, kształtowaniu jego postawy, kreatywności, rozwijaniu talentów i dostarczaniu pozytywnej energii.

Wyrazy szczególnego podziękowania należą się Rodzicom, którzy włączyli się bardzo aktywnie w organizację imprezy.

Prezydium Rady Rodziców zamieściło na szkolnej stronie internetowej filmik z życzeniami, w których zapewniają dzieci, że posiadają „Supermoc!”

Rodzice pięknie czytają uczniom fragmenty książki „Wielka księga Super Mocy”.

Poza tym dla każdej klasy rodzice przygotowali słodki poczęstunek w formie ciasteczek upieczonych według domowej receptury. Z ich inicjatywy odwiedził dzieci z klas 0 – III „Superbohater”- miś Panda, który częstował je kolorowymi lizakami.

Podziękowania należą się także CUS-owi za słodycze przyniesione do szkoły przez panie: Monikę  Cherek i Agnieszkę Czapiewską oraz piekarni „Magdalenka”, która ufundowała dla dzieci słodkie drożdżówki.

Z pewnością podczas tegorocznych obchodów Dnia Dziecka nie zabrakło uśmiechu na twarzach dzieci i realizowało się pięknie pragnienie Korczaka, aby były radosne i czuły się szczęśliwe, bo przecież: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Tekst: Hanna Mrozińska

Dzień Dziecka - 1.06.2022

Ułatwienia dostępu