Spotkanie z leśnikiem

W piątek 27 maja br. uczniowie klasy 2d i 3b spotkali się z pracownikiem Nadleśnictwa Czersk, panią Alicją Sabiniarz. Pani przedstawiła uczniom prezentację multimedialną „Ptaki – nasi skrzydlaci przyjaciele”. Uczniowie wzbogacili i utrwalili swoją wiedzę na temat wyglądu, charakterystycznych cech i odgłosów, jakie wydają ptaki, które można spotkać w Polsce. Każdy zna różne ptaki, ale nie wszyscy potrafią je nazwać i rozpoznać po śpiewie, jaki można usłyszeć. Podczas spotkania dzieci oglądały zdjęcia ptaków i analizowały ich wygląd oraz gniazda. Poszerzyły wiedzę o pokarmach przeznaczonych dla ptaków. Oczywiście najlepsze są naturalne, które same zdobywają w przyrodzie, czyli drobne owady, robaki, nektar z kwiatów, nasiona, larwy i niewielkie zwierzęta. Niezdrowe jest dla nich jedzenie przetworzone, solone, słodzone i konserwowane. Dlatego chcąc dokarmiać ptaki zimą warto przygotować im ziarna zbóż lub rozdrobnione warzywa, a nie chleb i bułki. Pani Alicja zwróciła też uwagę na  różnorodność ptasich dziobów.Gdyby wszystkie miały takie same dzioby i jadły to samo, mogłyby mieć problem z dotarciem do pokarmu. Powstałaby duża rywalizacja, która mogłaby doprowadzić do walk o pokarm. Dzięki różnorodności  dla każdego wystarczy pożywienia i ptaki nie podbierają go sobie. Żyją w przeróżnych środowiskach,  zachwycają  pięknym śpiewem i różnorodnością w wyglądzie.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu oraz  zaprezentowały posiadaną wiedzą w zakresie omawianej tematyki.  Chętnie zadawały pytania, aby pozyskać dodatkowe informacje. Na zakończenie otrzymały małe upominki oraz podziękowały za ciekawą lekcję przyrody. Bogactwo wiedzy i doświadczenie pani Alicji Sabiniarz zaowocowało umówieniem się na spotkanie w Nadleśnictwie Czersk, gdzie wkrótce obie klasy się wybiorą.

E. Bonkowska, E. Rutkowska

Spotkanie kl. 2d i 3b z leśnikiem - 27.05.2022

Ułatwienia dostępu