Wycieczka do Gdyni

„Pomorskie Żagle Wiedzy” – wycieczka do Gdyni

23 maja br. odbyła się szkolna wycieczka w ramach projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy”. Udział w niej wzięli uczniowie klasy VII a i VII b. Podróżnicy zwiedzili Gdyńskie Akwarium, a także mieli okazję uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych w dwóch grupach. Klasa VII a zgłębiała tajniki chemii wody – w pierwszej części omówione zostały podstawowe parametry, które można oznaczać w wodach środowiskowych: amoniak, azotany, fosforany, zasolenie, twardość ogólna. Druga część polegała na zajęciach laboratoryjnych. Podczas nich klasa oznaczyła po sześć parametrów w dwóch rodzajach próbek: bałtyckiej i akwarium słodkowodnego. Podsumowaniem było omówienie wyników. Uczniowie poznali nowe pojęcia: eutrofizacja, twardość ogólna, woda osmotyczna, nitryfikacja, salinometr.

“Dlaczego wybrzeża Szwecji kojarzą na się z nagimi, surowymi skałami oraz fiordami, a polskie plaże to miękki piasek i klify?” “Kto lub co wykopało nieckę Bałtyku?” “Skąd w morzu bursztyny?” Na te i inne pytania odpowiedziały zajęcia z geologii Morza Bałtyckiego, w których wzięła udział klasa VII b. Uczniowie używali mikroskopów, żeby przyjrzeć się skałom z bliska i porównać ich budowę. Sprawdzili, co się dzieje, kiedy polejemy skały kwasem solnym. Dowiedzieli się też, dlaczego czasem warto zabrać ze sobą magnes na plażę.

Wycieczka do Gdyni "Pomorskie Żagle Wiedzy" - 23.05.2022

Ułatwienia dostępu