Klasy 2d i 3b poznają Polskę

Uczniowie z klasy 2d i 3b wzięli udział w przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. W środę 27 października pojechali na wycieczkę do Gdyni i Gdańska.

Pierwszym punktem wycieczki były największe osiągnięcia polskiej nauki i wizyta w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Podczas warsztatów naukowych dzieci odkrywały tajniki podróży na Marsa. W ramach zajęć poznały nowe pojęcia, łaziki marsjańskie i ich nazwy, zaznajamiały się z nowymi technologiami na przykładzie robotów LOFI, a także przeprowadzały proste doświadczenia naukowe. Dzieci bawiły się i eksperymentowały z wieloma urządzeniami technicznymi i odczynnikami chemicznymi. Ciekawe zajęcia z edukatorami oraz moc atrakcji na interaktywnej wystawie, przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy i dostarczyły sporo pozytywnych wrażeń. Po tych zmaganiach dzieci zjadły posiłek w McDonald`s.

Następnie odbyła się dalsza podróż, aby zrealizować drugi punkt wycieczki, w zakresie: kultura i dziedzictwo narodowe – Gdańsk –  miasto w zasięgu obwarowań XVII wieku. Gdańsk został uznany za Pomnik Historii zarządzeniem Prezydenta RP z 8 września 1994 roku. W granicach pomnika historii znajdują się: w centralnej części Główne Miasto, od północy Stare Miasto, od wschodu Długie Ogrody, Wyspa Spichrzów i Dolne Miasto, od południa Stare Przedmieście i włączone od zachodu w jednolity system fortyfikacji ziemnych: Biskupia Górka, Nowe Ogrody i Grodzisko. Najwięcej zabytkowych obiektów ma Główne Miasto. Otaczają je częściowo zachowane średniowieczne mury z basztami i bramami wodnymi. Długi Targ stanowi część reprezentacyjnej Drogi Królewskiej, nad którą dominuje gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta. Obok jest Dwór Artusa, a przed wejściem ustawiono fontannę z odlanym w brązie posągiem Neptuna. Wspaniałym przykładem manierystycznej architektury jest gmach Wielkiej Zbrojowni. Spośród zabytków sakralnych pięknym obiektem jest historyczna fara – kościół Mariacki. Licznie zachowane baszty i bramy miejskie na terenie zabytkowego śródmieścia są najczęściej obiektami z okresu gotyku, jak: Brama Szeroka ze słynnym Żurawiem – dźwigiem portowym, Brama Zielona, Brama Wyżynna czy Złota Brama. Bogactwo tych miejsc przyciąga wzrok i chęć bliższego ich poznania
Dzieci wróciły z wycieczki pełne wrażeń, z pamiątkami oraz chętne do dalszego zwiedzania i zgłębienia wiedzy.

Opiekunowie

Klasy 2d i 3b poznają Polskę - 27.10.2021

Ułatwienia dostępu