Manufaktura dźwięków w kl. 3a

W listopadzie 2024r. rozpoczęto w klasie 3a realizację projektu edukacyjnego MANUFAKTUA DŹWIĘKÓW. W związku z tym, że na co dzień dość często bywamy otoczeni dźwiękami mechanicznymi, które są wytwarzane przez urządzenia techniczne (np. sprzęt AGD, RTV, ruch uliczny, muzyka odtwarzana z nośników elektronicznych), uczniowie klasy 3a postanowili sami wytwarzać dźwięki, klasyfikować je, porządkować według ustalonych zasad. Tak oto powstał pomysł zbudowania MANUFAKTURY, czyli “rękodzieła”, w którym produkowanie dźwięków odbywa się ręcznie i oparte jest na podziale wytwarzania według zaplanowanych etapów.

Realizacja zadań muzycznych w klasie pierwszej i drugiej oparta była głównie na muzykowaniu z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych oraz odtwarzaniu prostych melodyjek na dzwonkach. W klasie trzeciej dzieci zapoznawały się z budową i grą na flecie prostym.

Nauka gry na flecie prostym ma wiele zalet:

  • dziecko uczy się umiejętnie oddychać korzystając z przepony, wzmacnia się pojemność płuc – prawidłowy oddech to właściwa praca serca i dotleniony mózg;
  • odpowiednie zamykanie otworów na flecie prostym, to doskonalenie motoryki małej, usprawnianie końców palców i ćwiczenia w zakresie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej;
  • właściwa postawa ciała podczas gry – nie wolno się garbić i trzymać łokci zbyt blisko ciała;
  • systematyczne ćwiczenia uczą wytrwałości i doskonalą wielozmysłowe pojmowanie świata dźwięków;
  • odczytywanie prostych zapisów nutowych kształtuje pojęcie rytmu;
  • prawidłowe wydobywanie dźwięków pozwala dziecku odnosić drobne sukcesy i wzmacnia poczucie własnej wartości.
  • flet jest instrumentem bardzo osobistym, nie wolno go nikomu pożyczać, trzeba się fletem odpowiednio “opiekować” – nie dopuszczać do upadku, uszkodzeń;
  • flet motywuje dziecko do dbania o higienę: drewniany flet czyścimy specjalnym wyciorem, a plastikowy możemy umyć w letniej wodzie.

Podczas realizacji projektu edukacyjnego MANUFAKTURA DŹWIĘKÓW wszyscy uczniowie klasy 3a opracowali dwie kolędy: “Lulajże, Jezuniu” oraz “Gdy się Chrystus rodzi”. Niektórzy uczniowie wyśmienicie opanowali nieco trudniejsze utwory: “Mędrcy świata”, “Przybieżeli do Betlejem pasterze”, “Dzisiaj w Betlejem”, “Anioł pasterzom mówił”, “Cicha noc”.

Podsumowaniem projektu edukacyjnego była prezentacja gry na flecie prostym kolędy “Lulajże, Jezuniu” i “Gdy się Chrystus rodzi” dla dzieci z klas 0-III podczas spotkania z Mikołajem w dniu 20.12.2024r. oraz podczas kolędowania 10.01.2025r. dla dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a, 0b, 0c, 0d.

Mini koncert kolęd w wykonaniu uczniów klasy 3a jako podsumowanie projektu edukacyjnego MANUFAKTURA DŹWIĘKÓW jest również prezentowany w klasach pierwszych.

Opracowanie i realizacja projektu: Lidia Pozorska

Manufaktura dźwięków w kl. 3a - 11.2024-01.2025

Ułatwienia dostępu