W Operze NOVA

W piątkowe popołudnie 14 czerwca 2024 r. miłośnicy muzyki i pasjonaci               śpiewu wybrali się do Bydgoszczy. W Operze Nova prezentowano widowisko “DON PASQUALE” – operę buffa do muzyki Gaetana Donizettiego z librettem, które napisał Giovanni Ruffini.

Prapremiera farsy muzycznej “Don Pasquale” w 3 aktach odbyła w roku 1843 w Paryżu, natomiast bydgoska premiera przypadła podczas tegorocznej Inauguracji XXX Bydgoskiego Festiwalu Operowego w dniu 20 kwietnia 2024 r.

Wyjazd do opery był możliwy dzięki uprzejmości p. Katarzynie Thiede, która systematycznie zaprasza swoich wychowanków i przyjaciół na spektakle muzyczne. Tym razem zaproponowano wieczór z muzyką operową uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku. Okazuje się, że w naszej szkole jest kilku młodych melomanów, którzy dołączyli do grupy dorosłych miłośników muzyki klasycznej.

Podczas spektaklu “Don Pasquale” w dniu 14.06.2024 r. który rozpoczął się o godz. 19.00 obsada ról była następująca:

  • Łukasz Jakubczak w roli Don Pasquale
  • Marta Ustyniak-Babińska w roli Noriny
  • Sebastian Mach jako Ernesto
  • Janusz Żak jako Doktor Malatesta
  • Wojciech Urbanowski jako Notariusz
  • Małgorzata Grela jako Gospodyni, Pielęgniarka oraz Pokojówka Don Pasquala
  • Mariola Winkler-Kołtyś w roli Pokojówki Noriny
  • Eugeniusz Kalinowski jako Kloszard
  • Jonasz Dunajski i Jakub Zarębski w rolach Ochroniarzy

Widownia podziwiała i oklaskiwała również Chór i Orkiestrę Opery Nova w Bydgoszczy, którą dyrygował Piotr Wajrak.

          Wrażenia i emocjonalne doznania podczas prezentowanych scen komedii “Don Pasquale” w sposób bezpośredni wpływały na odbiorców i uwrażliwiały na muzykę, piękno śpiewu solowego i chóralnego. Podziwiano również ciekawie wykonane dekoracje oraz ich techniczny sposób na szybką zmianę – zwrócono uwagę na zalety sceny obrotowej. Wrażenia wizualne były dopełniane dzięki pracy inspicjentów.

Podczas spektaklu w operze obowiązuje zakaz filmowania i niestety nie mogliśmy korzystać z telefonów komórkowych. Udało się nam wykonać kilka zdjęć dzięki uprzejmości pracowników Opery Nova. Poniżej znajduje się kilka fotografii przesłanych przez uczestników piątkowej wycieczki do opery.

Opracowanie: Lidia Pozorska

W Operze Nova w Bydgoszczy - 14.06.2024

Ułatwienia dostępu