Kaszubskie kolędowanie

Tak jak rok temu, początek roku to czas składania życzeń, a tym samym dla kaszubskich kolędników ze Szkolnego Koła Regionalnego „Kaszëbi z Jedinczi” to idealny czas na kolędowanie! I to nie byle jakie, ale zgodne z tradycją kaszubską – bo kolędnicy z Koła przynoszą nie tylko życzenia i śpiew kolęd, ale też psoty, hałas i dużo radości! Na praktykowanie tej żywej i barwnej tradycji poświęciliśmy dwa dni (3 i 4 stycznia), odwiedzając wszystkie klasy 0-III, klasę 4c, 5b, 5d, 7b i 7d. Oprócz tego kolędowaliśmy z pracownikami w pokoju nauczycielskim i paniami w sekretariacie. Słodycze pojawiały się w wielu salach i nie tylko głodny Wilk znalazł dla siebie coś pysznego! W miniony czwartek odwiedziliśmy również Przedszkole Samorządowe nr 2 im. Jana Brzechwy, Urząd Miejski, księży z czerskiej parafii, Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) oraz Komisariat Policji. Wszędzie witano nas z życzliwością, wszędzie „nabroiliśmy” i pośpiewaliśmy. Tak już musi być, że Gwiazdor przepytuje z pacierza, Koza straszy, Kominiarz smaruje sadzą, Policjant wlepia mandaty, Baba z Dziadem wiecznie się kłócą i tańczą, Anioły składają życzenia, a Muzykanci grają. W tym roku włączyła się w kolędowanie nasza absolwentka – Martyna Spica, która grała na trąbce (była uczennicą języka kaszubskiego przez 7 lat, a w klasie VIII była jednym z pierwszych członków nowo powstałego wówczas Koła Regionalnego). Tegoroczne kolędowanie było wyjątkowe, bo było nas prawie dwudziestu, a więc mogliśmy wcielić się w różne tradycyjne role. 
            Pełen emocji był czwartek, kiedy kolędowaliśmy „na mieście” – wracaliśmy do szkoły z brzuchami i torbami zapełnionymi słodyczami. Burmistrz wręczył nam również gadżety, policjanci – odblaski (i przeprowadzili z nami krótką pogadankę w gabinecie komendanta na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych), a opiekunowie WTZ przygotowali dla nas ciepłe gofry z owocami i bitą śmietaną. Jakby tego było mało, pracownicy Przedszkola obdarowali nas woreczkami z cukierkami, policjanci – cukierkami i ciastkami, księża czekali na nas ze stosami słodkości i soczków, wśród gadżetów od Burmistrza błyszczały słodycze, a z siedziby WTZ wracaliśmy z naręczem podarunków.          
            Z całego serca dziękujemy za przyjęcie kolędników – za rok wrócimy do Was znowu, by z radością i muzyką rozpocząć kolejny rok. I zapraszamy do oglądania zdjęć – jest ich sporo, ale widać na nich tyle radości, której tak bardzo potrzebujemy!
            W tym miejscu dziękuję szczególnie moim wspaniałym uczniom – członkom Koła, którzy z wielkim entuzjazmem włączyli się w kaszubskie kolędowanie. Byliście i jesteście wspaniali, serdecznie Wam dziękuję – bez Was nie mogłoby się to odbyć 😊             
            Zdjęcia ukazały się na stronie Wizji Lokalnej, Facebooku WTZ, Gminy Czersk i Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Czersku. Poniżej zdjęcia autorstwa Wiktorii Grzelli i Natalii Gełdon z klasy 7b, nauczycieli SP1, piszącej te słowa oraz udostępnione przez oficjalny profil Gminy Czersk. Jeszcze raz wielkie „Bóg zapłac i do ùzdrzeniô w przińdnym rokù!” 😊         

Aleksandra Dzięcielska-Jasnoch,     
opiekun Szkolnego Koła Regionalnego „Kaszëbi z Jedinczi”

Kaszubskie kolędowanie - 3-4.01.2024

Ułatwienia dostępu