Porządkowanie wokół szkoły

“Zdrowie i Dbałość o Środowisko:
 Uczniowie angażują się w porządek wokół swojej szkoły

Ostatnimi czasy wokół szkoły zrobiło się wyjątkowo czysto i schludnie. Sekwencja działań uczniów klas VA, VB i VIC przyniosła rezultaty, które przekroczyły oczekiwania nie tylko nauczycieli, lecz również społeczności szkolnej. Co było powodem tego nagłego wysiłku? Grabienie liści.

To wydawać się może tylko błahe zadanie, jednak dla młodych ludzi było to nie tylko porządkowanie terenu, ale także forma aktywności fizycznej i troski o otoczenie. Praca na świeżym powietrzu, z dala od tradycyjnych zajęć w klasach, okazała się wyjątkową okazją do działania.

Inicjatywa wyszła od pani dyrektor, która dostrzegła potrzebę posprzątania terenu wokół szkoły. Jednak to zaangażowanie uczniów, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego, przekształciło rutynowe sprzątanie w coś więcej. Uczniowie zebrali się, uzbrojeni w worki i rękawice, gotowi do działania.

Najważniejsze nie były tylko usunięte liście czy pozostawione miejsca w nienagannej czystości. To, co się liczyło, to zaangażowanie i energia, jaka towarzyszyła młodym ludziom podczas wykonywania zadania. Nie było to tylko czyszczenie terenu, ale także moment integracji i wzmacniania więzi między uczniami.

Praca fizyczna na świeżym powietrzu ma znaczący wpływ na zdrowie uczniów. Zbieranie liści to nie tylko praca, to forma aktywności fizycznej, która poprawia kondycję, siłę i koordynację ruchową. Dodatkowo, kontakt z naturą, świeże powietrze i zieleń drzew wpływają korzystnie na stan psychiczny i emocjonalny młodzieży.

Ta inicjatywa pokazała, że dbałość o otoczenie idzie w parze z inwestowaniem w zdrowie i dobre samopoczucie uczniów. To nie tylko gest estetyczny czy troska o środowisko, to także kluczowa część w kształtowaniu postaw społecznych i zdrowego trybu życia młodego pokolenia. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu nie tylko przynosi korzyści zdrowotne, ale także integruje, wzmacniając społeczność szkolną na różnych płaszczyznach.

Opracowanie i zdjęcia Ewa Pruszak

Porządkowanie wokół szkoły - 7-8.11.2023

Ułatwienia dostępu