Dzień liczby pi

14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Liczby Pi.  Na lekcjach matematyki uczniowie dokonywali pomiarów obwodu koła i jego średnicy oraz dzielili otrzymane wyniki przez siebie.  Dokonywali pomiarów bardzo dokładnie ,  gdyż  otrzymywali wyniki  bardzo zbliżone do wartości 3,14. Dowiedzieli się, że w ten sposób wyznaczyli wartość  liczby Pi.  Liczba ta  jest nieskończona, a  jej przybliżenie  podaje się jako 3,14.  Uczniowie zauważyli również , że niezależnie czy koło było duże, czy małe wartość liczby Pi  nie zmieniła  się . Zainteresowanie budziły   również z ciekawostki o liczbie Pi. Uczniowie dowiedzieli się kto jako pierwszy odkrył liczbę Pi, dlaczego nazywana jest Ludolfiną oraz kto odkrył najwięcej jej cyfr po przecinku. W dalszej części dnia uczniowie brali udział w konkursach  na “Mistrza Pamięci liczby Pi” , “Pi- ękna liczba Pi” oraz “ Miasto Pi  na niebie”.  Warto było powalczyć , gdyż nagrodą główną  do wygrania były cztery bony na pizzę . Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za zaangażowanie oraz  zapraszamy za rok. Odsyłamy do fotorelacji z tego dnia.

Dzień liczby pi - 14.03.2023

Ułatwienia dostępu