Kaszubskie kolędowanie

4 i 5 stycznia odbyło się “Kaszubskie kolędowanie” Szkolnego Koła Regionalnego “Kaszëbi z Jedinczi” prowadzone przez p. Aleksandrę Dzięcielską-Jasnoch. Kolędnicy śpiewali polskie i kaszubskie kolędy oraz składali noworoczne życzenia. Gwiazdor przepytywał z pacierza i wręczał cukierki, Kominiarz smarował sadzą, Bocian podrzucał dziecko, Policjant wlepiał mandaty, Gwiżdż prowadził grupę i opowiadał o zwyczaju, Muzykant przygrywał na skrzypcach, Anioły składały życzenia, Koza i Niedźwiedź straszyli (Cygan musiał utrzymać Niedźwiedzia!), a Baba z Dziadem po kłótni między sobą porywali innych do tańca. Hałas, uśmiech i muzyka towarzyszyły kolędnikom podczas obchodu w klasach 0-4, 6b i 6d, a także następnego dnia – kolędowaliśmy w Urzędzie Miejskim, na plebanii, komisariacie, w placówce Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz w pracowni artystycznej twórcy ludowego p. Włodzimierza Ostoi-Lniskiego. 12 stycznia udaliśmy się jeszcze do Klubu “Reaktywacja”, gdzie przyjęli nas seniorzy. Kolędowanie oficjalnie zakończone w piątek przed feriami – na “słodkiej” przerwie nastąpił podział słodyczy, które otrzymaliśmy w różnych miejscach. Regionalną salę 212 zdobi również piękna rzeźba podarowana nam przez p. Ostoję-Lniskiego.            Baaaardzo dziękujemy wszystkim klasom, nauczycielom i różnego rodzaju placówkom naszego miasta za tak ciepłe i życzliwe przyjęcie kolędników. Za rok znowu zapytamy: Chceta wa widzec gwiôzdkã?            
            Więcej zdjęć i relacji na Facebooku Gminy Czersk, Komendy Powiatowej Policji, WTZ Czersk i Parafii Czersk.

Szkolne Koło Regionalne “Kaszëbi z Jedinczi”

Kaszubskie kolędowanie - styczeń 2023

Ułatwienia dostępu