Święto latawca

Błękitne niebo, ciepłe promienie jesiennego słońca, delikatny wiatr… Te trzy elementy określają idealny dzień. 8 października 2022 r podczas Święta Latawca w Czersku trafiła nam się właśnie taka pogoda. Zabawa zaczęła się punktualnie o godzinie 10:00. Kolorowe, małe i duże. Z papieru, folii i materiału dumnie prezentowały się na niebie nad czerskim stadionem. Mowa o latawcach organizowanym dorocznie przez GCK w Czersku. Tym razem swoje konstruktorskie dzieła zaprezentowały 24 rodziny. Bo to właśnie dzieci  z rodzicami, dziadkami, bliższą i dalszą rodziną zjawiły się z kolorowymi latawcami, by wspólnie bawić się i rywalizować na stadionie. Uśmiechnięte twarze, radosne okrzyki sprawiły że na błękitnym niebie można było zobaczyć kolorowe ptaki, postacie z bajek, samoloty, orły i sokoły  oraz przeróżne skomplikowane konstrukcje. Wszystko to było znakiem, że istnieje tylko jeden świat, w którym żyjemy i że jest on naszym “dziś i jutro”. I dzieci, i dorośli z wielkim zaangażowaniem biegali po stadionie, by zachęcić swe latawce do wzbicia się w chmury. Nie wiadomo, kto miał większą frajdę 🙂 

Latawce prezentowały się cudownie! Kolorowe i długie ogony ( i tu żartobliwie powiem, że zdecydowanie najdłuższym ogonem mógł pochwalić się p. Marek Kłosowski wykonawca  naszego szkolnego  murala ) , długie wstęgi, różne kształty i materiały… Niektóre latały wysoko, innym zabrakło tego szczęścia. Ale wszyscy świetnie się bawili. Fajnie jest spędzać weekendowe poranki wraz z rodziną. Fajnie jest słyszeć dobiegający z każdego zakątka śmiech dzieci i dumne głosy rodziców.
Pomysłodawca dzisiejszego święta pan Wojciech Bruski oraz komisja w składzie p. Andrzej Czerwionka, p. Danuta Bąk, p. Ewa Pruszak – oceniali pracę dzieci oraz całych rodzin. Mieli nie lada problem z wyborem najpiękniejszych! Do konkursu zgłoszono bowiem ponad 24 latawce, a każda z drużyn poświęciła mnóstwo czasu i zapału, by zbudować latawiec, który uniesie się wysoko w górę, a do tego będzie czarował wyglądem. Cieszy fakt ,że w imprezie latawcowej można było zauważyć dużą  liczbę dzieci z naszej „ Jedynki”

Ostatecznie – po kilku godzinach zmagań – jury wybrało zwycięzców. Bezkonkurencyjna okazała się Kamila Elak SP2 , otrzymując Puchar  za „Najwyższy lot do nieba”

W kategorii latawce skrzynkowe  I miejsce przypadło Marcelinie Błocińskiej SP1 Klasa 6a .

Natomiast w kategorii latawców płaskich  I miejsce wraz z pucharem powędrowało do Stepana i Iwana Holkin – z Ukrainy  SP1 klasa VId

II miejsce Aleksander Zielke SP1 6a

III miejsce Klaudia Szynwelska SP1 6c

Wyróżnienia : Jakub Pliszka  SP1, Patrycja Chmielewska SP1, Patryk Kłosowski, Antoni Lipski, Stanisław Elak

Obecna  na imprezie pani Dyrektor GCK  Małgorzata Skwarek ( której uśmiech potrafi rozjaśnić nawet najbardziej pochmurny dzień była pod wrażeniem licznego udziału mieszkańców w jesiennym święcie latawca, które z roku na rok zdobywa sobie coraz bardziej uznanie i renomę . Powiedziała również, że „Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni. A dzisiejsze Święto Latawca to doskonała alternatywa dla telewizyjnych seriali i gier komputerowych. Wierzę, że to wydarzenie nastroi nas pozytywnie na nadchodzące jesienne chłody, a wspomnienie o nim chociaż trochę nas ogrzeje”.

Na pytanie zadane przez bawiącego anegdotami i humorem złotoustego konferansjera  Jarosława Schumachera : Dlaczego dzieci uwielbiają puszczać latawce? Pan Wojciech Bruski odpowiedział: „W puszczaniu latawców jest coś magicznego. Zwykle mimowolnie uśmiechamy się, gdy zobaczymy szybujące po niebie latawce. Puszczanie ich wciąga, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest to jedna z lepszych metod spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, a zabawa latawcem dostarcza wielu godzin świetnej rozrywki’.

                                                                                                                                Podziękowania i brawa należą się Rodzinom, które wzięły udział w tegorocznym Święcie Latawca. Bez Was – bez Waszych uśmiechów, zaangażowania, pięknej rywalizacji i radości to święto nie miałoby sensu. Wracamy za rok!           

Opracowanie : Ewa Pruszak

Zdjęcia : Magdalena Walenczak  Gminne Centrum Kultury w Czersku

Święto latawca - 08.10.2022

Ułatwienia dostępu