Obóz żeglarski

Obóz żeglarski – ,,Pomorskie Żagle Wiedzy-partnerstwo Gminy Czersk”

Borsk 16-20.05.2022

Zakończył się właśnie kolejny( drugi już ) obóz żeglarski organizowany w ramach programu „ Pomorskie Żagle Wiedzy. ” Obóz zgromadził 44 uczniów SP 1 w Czersku oraz 6 członków kadry ( trenerzy, opiekunowie).

Żeglarze starszych klas doskonalili swoje umiejętności na jachtach załogowych, natomiast uczniowie klas młodszych  pierwsze kroki stawiali  na rekreacyjnym sprzęcie wodnym oraz bardzo bezpiecznych i stabilnych jachtach kabinowych. Zgodnie z programem obozu, żeglarze uczyli się pełnienia funkcji załogi oraz kierowania taką załoga podczas pływania.  Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach integrujących na lądzie. Oprócz tradycyjnej i ulubionej przez chłopców  gry w piłkę – dziewczęta życzliwie, ale stanowczo  „zachęciły” swoich kolegów do uczestnictwa w  zajęciach tanecznych.

Zajęcia te prowadziła p. Ewa Pruszak.  W trakcie trwania tych zajęć(nie wiadomo dlaczego?)  nasi panowie trenerzy nagle znaleźli szereg ,,pilnych zajęć przy jachtach” ?. Jak widać na załączonym filmie i zdjęciach uśmiech i dobra zabawa stanowi ważny element naszych obozów. Niespodziewanym ale ważnym punktem tego obozu była także wizyta p. Janusza Frąckowiaka, który z ramienia Urzędu Marszałkowskiego nadzoruje  merytorycznie żeglarską część tego projektu.

Pan Frąckowiak zapoznał się z programem obozu, kadrą, warunkami oraz sprzętem żeglarskim i asekuracyjnym używanym na obozie. Chciałbym zaznaczyć, że p. Frąckowiak jest znanym i byłym wybitnym polskim żeglarzem regatowym (pełnił m.in. funkcje trenera kadry narodowej na igrzyskach olimpijskich w Seulu) –  potrafi więc ocenić poziom szkolenia oraz warunki, jakim powinny odpowiadać tego rodzaju obozy żeglarskie. Chyba nie powinienem tu cytować przekazanej mi prywatnie opinii p. Frąckowiaka nt. obozu, ale mogę chyba zdradzić, że na jego twarzy gościł życzliwy uśmiech. Interesującym jak sądzę dla naszej młodzieży  był także kontakt z tej klasy żeglarzem.

Podobnie jak w relacji z pierwszego obozu (6-13.05) uważam, że załączony film oraz zdjęcia lepiej obrazują przebieg tego obozu niż jego opis. Zapraszam na fotorelację.

Czesław Sikora

Obóz żeglarski - projekt Pomorskie Żagle Wiedzy - 16-20.05.2022

Ułatwienia dostępu