Dzień savoir- vivre w kl. 0
W oddziałach zerowych przedszkolaki zostały wprowadzone w świat savoir- vivre (dobrych manier).
Otoczenie, w którym żyjemy pełne jest różnych zasad i reguł, które dziecko, a później dorosły człowiek, będzie musiał przestrzegać. Dlatego właśnie dziecko w tym okresie musi poznać normy i zasady zachowania, które obowiązują nie tylko w danej grupie, ale także w całej społeczności.
Na początku zajęć dotyczących dobrych manier, dzieci poznały znaczenie pojęć ,,savoir- vivre” oraz ,,bon ton”. Wypowiadały się o swoich doświadczeniach związanych z dobrym zachowaniem się w gościach, przyjmowaniem gości w domu, a także o odpowiednim zachowaniu w innych ważnych miejscach. Nie zabrakło zajęć praktycznych, jak prawidłowe nakrywanie do stołu, obsługa sztućcami, czy składanie serwetek. Były też prace plastyczne, piosenki, scenki dramowe oraz wiele innych zabaw.
Czasem proste „dzień dobry” wypowiedziane z uśmiechem i empatią znaczy więcej niż tysiąc innych wypowiedzianych słów. Czuwajmy zatem nad tym, aby dzieci nie tylko w domu, ale i w przedszkolu miały szanse na odkrycie zasad savoir – vivre.


