Projekt „Europa i ja”

Na początku roku szkolnego nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i ja”, prowadzonego przez Szkołę Podstawową w Bochotnicy (Kazimierz Dolny). Koordynatorem  i pomysłodawczynią jest Pani Ilona Broniszewska. Główny cel projektu to przybliżenie dzieciom w wieku przedszkolnym oraz uczniom klas 1-3 wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie. Poprzez udział w przedsięwzięciu uczestnicy zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania dotyczące Europy, wypromują swoją placówkę oraz nawiążą współpracę z innymi szkołami. Projekt jest zgodny z kierunkiem polityki oświatowej na rok szkolny 2021/2022, składa się z ośmiu zadań. Od października do maja, każdego pierwszego dnia miesiąca, na grupę facebookową należy przesłać zadanie dotyczące wybranego przez grupę/klasę państwa znajdującego się w Europie (nie można było wybrać Polski). Zadania dotyczące kraju, który wybraliśmy realizujemy przez cały rok. Do projektu przystąpiły następujące grupy, wybierając państwa:

0b – pani Maria Łangowska, Dania

3c – pani Maria Adamczyk, Holandia

świetlica szkolna – Katarzyna Chmielewska, Włochy

Wyżej wymienione grupy rozpoczęły przygodę z realizacją pierwszego zadania w październiku. Zaczęliśmy od kilku prostych działań: przedstawienia dzieciom kraju, którego dotyczyć będą zadania, wskazania go na mapie, zapoznania ze stolicą. Po takim wstępie mogliśmy śmiało przejść do części głównej. Każde państwo posiada symbole narodowe, do których należy: hymn, flaga oraz godło. Wybraliśmy jeden z tych symboli i przedstawiliśmy go innym. Listopadowe zadanie polegało na odnalezieniu w zasobach internetowych słuchowiska, filmu, bajki itp., które nawiązują do wybranego przez nas kraju. Następnie obejrzeliśmy je wspólnie, aby później pochwalić się tym, co udało nam się znaleźć.

W grudniustworzyliśmy słowniczek obrazkowy i nauczyliśmy się kilku słów w języku obcym. W kolejnym miesiącu koordynatorzy utworzyli prezentację dla swoich grup, w której pojawiły się miejsca warte odwiedzenia w naszym kraju. Wspólnie podziwialiśmy efekty tej pracy, by na koniec podzielić się prezentacją na grupie facebookowej. Czekają nas jeszcze cztery zadania, które będziemy realizować w kolejnych miesiącach.

Maria Adamczyk
Maria Łangowska